W dniu 9 listopada 2022 roku w Suchowoli odbyły się Mistrzostwa Grupy Północnej w tenisie stołowym. Zawody zostały rozegrane w dwóch kategoriach wiekowych: Igrzyska Dzieci (klasy IV – VI), Igrzyska Młodzieży Szkolnej (klasy VII – VIII). Nasza szkoła wystawiła dwie drużyny wyłonione w mistrzostwach szkoły w tenisie stołowym. Dziewczęta wystartowały w następującym składzie: Bach Zofia, Lewosz Zuzanna, Jaroszewicz Ewa, Żak Lidia. Dziewczęta grały dzielnie jednak uznać musiały wyższość przeciwniczek bardziej doświadczonych i ogranych. Przegraliśmy mecze z SP Czerwonka i SP Żarnowo.
Bardzo dobrze zaprezentowali się chłopcy w składzie: Dmitruk Bartosz, Tarasewicz Igor, Kucharewicz Kacper zajmując II miejsce tym samym wywalczając awans do Mistrzostwo Województwa Podlaskiego gdzie wystartuje 8 najlepszym drużyn z województwa. W pokonanym polu zostawialiśmy: SP Kuźnicę, SP Janówkę, SP Czerwonkę przegrywając tylko ze Szkołą Podstawową z Sidry, która zajęła I miejsce. Chłopcy będą reprezentować naszą szkołę w finałach wojewódzkich w grudniu. Wielskie gratulacje.
Uczniowie klas I – III naszej szkoły świetnie znają zasady bezpiecznego poruszania się po drogach. Dzisiaj mieli okazję odświeżyć swoją wiedzę. Dziękujemy Paniom mł. aspirant Annie Olechowskiej i st. sierżant Paulinie Olechno za prelekcję, podczas której dzieci miały możliwość przypomnienia sobie jak ważna jest znajomość przepisów ruchu drogowego dla ich bezpieczeństwa.
W ubiegły piątek uczniowie klasy VII i VIII mieli możliwość obejrzenia w Białostockim Ośrodku Kultury spektaklu ,,Dziady” cz. II w reżyserii Tadeusza Łomnickiego. Była to swoista lekcja języka polskiego, edukacja teatralna, utwór ten należy bowiem do kanonu obowiązkowych lektur szkolnych.
Wszyscy byliśmy zachwyceni grą aktorów oraz scenografią i kostiumami przygotowanymi przez Dorotę Berny. Spektakl cieszył się dużym powodzeniem. Frekwencja była tak ogromna, że mieliśmy nawet trudności ze zrobieniem pamiątkowych zdjęć.
28 października 2022 roku nauczyciele wychowania fizycznego zorganizowali wszystkim chętnym dzieciom turniej tenisa stołowego. Wsparcia finansowego w ramach działań profilaktycznych udzieliła nam Gminna Komisja ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych dzięki czemu zakupiliśmy medale, dyplomy oraz nagrody rzeczowe.
Celem zawodów była popularyzacja tenisa stołowego wśród uczniów naszej szkoły jak również wyłonienie najlepszych zawodników i zawodniczek, którzy mogliby reprezentować naszą szkołę na zawodach powiatowych. Zawody zostały rozegrane w trzech kategoriach wiekowych oddzielnie wśród dziewcząt i chłopców. W dniu 3 listopada nastąpiło uroczyste wręczenie medali, dyplomów i nagród rzeczowych najlepszym zawodnikom i zawodniczkom.
Wyniki klasyfikacji końcowej przedstawiły się w następujący sposób
Kategoria klas I – III
I miejsce Jaroszewicz Ewa Bułatewicz Antoni
II miejsce Konik Emilia Jaroszewicz Piotr
III miejsce Żak Lidia Supronik Jakub
IV miejsce Żak Zofia Zdanowicz Artur
V miejsce Żoch Natalia Zdanowicz Igor
VI miejsce Lewosz Aleksandra
VII miejsce Staniszewska Lena
Kategoria klas IV – VI
I miejsce Lewosz Zuzanna Łopata Jędrzej
II miejsce Prymaka Michał
Kategoria klas VII – VIII
I miejsce Lenkiewicz Emilia Dmitruk Bartosz
II miejsce Kiejko Natalia Kucharewicz Kacper
III miejsce Tarasewicz Igor
IV miejsce Mulkiewicz Mateusz
V miejsce Pilcicki Hubert
VI miejsce Prymaka Igor
W środowy poranek, dzięki spektaklowi wystawionemu przez Studio Artystyczne Arena mieliśmy okazję przypomnieć sobie jak ważne jest, aby być dobrym, miłym człowiekiem. „Baśń o trzech braciach” uczy szacunku do drugiego człowieka, wytrwałości w dążeniu do celu i pokazuje, że są w życiu rzeczy ważniejsze niż dobra materialne, a czasami ten, z kogo się wyśmiewamy, może okazać się mądrzejszy niż nam się wydawało.
Dzieci z kl. 2 uczciły Dzień Ratownictwa Medycznego. To ważny dzień, bo jakże wiele osób zawdzięcza życie ratownikom medycznym. Ten dzień ma nam uświadomić, jak ważna jest umiejętność udzielania pierwszej pomocy. Nigdy nie wiemy, kiedy dzięki poprawnemu wykonaniu czynności ratunkowych, będziemy mogli uratować komuś życie. Drugoklasiści podjęli wyzwanie i opanowali podstawy ratownictwa - swoją wiedzę i umiejętności będą ćwiczyć w czasie kolejnych zajęć. Jestem z nich niezmiernie dumna.
Wychowawczyni kl. 2 - L.S.
W naszej świetlicy nigdy nie jest nudno! Na dzisiejszych zajęciach plastycznych świetliki tworzyli liścoludki. Zabawa polegała na uzupełnieniu kolejnych elementów rysunku. „Wyturlane” liścioludki były pomysłowe i kolorowe. Wszyscy bawili się fantastycznie.
Gra plastyczna okazała się świetną alternatywą dla dzieci, które boją się, że dany rysunek im nie wyjdzie. Nie narysuję, nie umiem… Kiedy uczniowie rysowali coś krok po kroku, okazywało się, że tak naprawdę narysować potrafią wszystko.
Dnia 28 października klasa trzecia wraz z Paniami Bożeną Kamińską i Marzeną Akimowicz wybrała się na wycieczkę do lasu. Wycieczka do lasu to zawsze okazja, aby z bliska przyjrzeć się tajemniczemu życiu drzew i przyrody. Pogoda nam dopisała, był piękny, ciepły dzień otulony mgłą. Przed wyjściem ustaliliśmy zasady zachowania się w lesie. Podczas spaceru poznawaliśmy las różnymi zmysłami. Rozpoznawaliśmy drzewa i krzewy leśne, warstwy lasu, rozpoznawaliśmy grzyby jadalne i trujące, mierzyliśmy obwody pni drzew oraz słuchaliśmy odgłosów ptaków. Dzieci dowiedziały się, że człowiek jest gościem w lesie i musi szanować zwyczaje gospodarzy, czyli zwierząt w nim mieszkających. Wycieczka była udana, zadowoleni i pełni wrażeń wróciliśmy do szkoły.
Wychowawczyni kl. 3 – B. K.
Podlaskie zabytki uwiecznione w kadrze przez najmłodszych mieszkańców regionu - wyróżnienie uczniowi klasy VIII Konradowi Maliszewskiemu.
Serdecznie gratuluję Konradowi Maliszewskiemu uczniowi klasy VIII wyróżnienia w wojewódzkim konkursie fotograficznym "Podlaskie zabytki".
Konrad interesuje się fotografią od dawna zaczęło się od robienia zdjęć remizom i wozom strażackim. Widać, że ma do tego oko i pasję, która cały czas się rozwija.
Dziękuje za pomoc Pani Jowicie - mamie Konrada, która wspiera syna w realizacji jego pasji.
Link do relacji na stronie Urzędu Marszałkowskiego:
podlaskie-zabytki-uwiecznione-w-kadrze-przez-najmlodszych-mieszkancow-regionu.
Informuję, że dzień 31 października 2022 roku jest dniem wolnym od zajęć dydaktyczno - wychowawczych zgodnie z uchwałą nr 3/2022/2023 Rady Pedagogicznej Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Powstań Narodowych w Szudziałowie. W tym dniu szkoła prowadzi zajęcia opiekuńcze w godzinach od 8.00 do 12.00 na świetlicy szkolnej. Zainteresowane osoby proszę o zapisanie się u wychowawców grup.
Z wyrazami szacunku - Krzysztof Bach
Mija już drugi miesiąc nauki, więc najwyższy czas rozpocząć przygotowania do egzaminu ósmoklasisty. Wczoraj nasi uczniowie zakończyli pierwszy w tym roku próbny egzamin. Namiastkę tego co ich czeka w maju, mieli już w ubiegłym roku, ponieważ tradycją w naszej szkole jest próbny egzamin już w klasie siódmej. W tym roku ósmoklasistów czeka kilka takich prób. Będziemy powtarzać, utrwalać, ćwiczyć, bo czyż nie trening czyni mistrza?
Uczniowie klasy trzeciej złożyli wizytę w Gminnej Bibliotece Publicznej w Szudziałowie. Trzecioklasiści spotkali się z Panią Bożeną Borowską, aby zapoznać się z twórczością Marii Kownackiej. Spośród jej utworów największą popularność zdobyły: „Plastusiowy pamiętnik”, „Kajtkowe przygody” i „Rogaś z Doliny Roztoki”. Uczniowie poznali bohatera lektury „Kajtkowe przygody”. Pani Bożena przybliżyła nam wiadomości na temat życia bocianów. W dalszej części spotkania z zaciekawieniem wysłuchaliśmy fragment rozdziału ”O tłustym ślimaku i fiknięciu koziołka, o sejmie bocianimi co było na nim” oraz wyjaśniliśmy znaczenie niezrozumiałych wyrazów. Następnie wszyscy uczniowie wypożyczyli książki, które samodzielnie przeczytają w domu. Dziękujemy Pani Bożenie za propagowanie czytelnictwa wśród uczniów i ciekawie przeprowadzone zajęcia.
Wychowawczyni kl. 3 – B. K.
Skąd biorą się książki w bibliotece? Czym różni się biblioteka od księgarni? Czy każdą książkę, którą zaczynamy czytać dla przyjemności musimy kończyć? Co robi pani bibliotekarka kiedy nie wypożycza czytelnikom książek? Odpowiedzi na te i inne pytania pierwszoklasiści odnaleźli dziś w GBP w Szudziałowie. Od lat Pani Bożena Borowska wprowadza uczniów naszej szkoły w niesamowity świat czytelnictwa i tym razem nie mogło być inaczej. Serdecznie dziękujemy za poświęcony czas, cierpliwość i uśmiech. Z pewnością wrócimy do biblioteki nieraz.
Wychowawczyni kl.1 M.B.
Nasze świetliczaki są bardzo kreatywne, więc tą wspaniałą zdolność należy w nich pielęgnować i rozwijać. To między innymi kształtowanie i rozwijanie umiejętności artystycznych stanowi podstawę rozwoju twórczości uczniowskiej. Rozbudzanie zainteresowania sztuką, plastyką, odkrywanie w sobie naturalnych predyspozycji i uzdolnień skłania dzieci do samodzielnej twórczości i działania. Zapraszamy do obejrzenia przepięknej, jesiennej galerii prac, które wykonały nasze zdolne dzieci w szkolnej świetlicy.
Dnia 19.10.2022r. uczniowie z klas I - III oraz V-VIII wybrali się na wycieczkę do Białegostoku. W Uniwersyteckim Centrum Przyrodniczym im. Profesora Andrzeja Myrchy obejrzeli ekspozycje z wystawami „Środowiska przyrodnicze Polski północno-wschodniej”, „Skamieniałości z osadów polodowcowych”, „Przyroda rejonów polarnych” – Arktyki i Antarktyki, „Rafy koralowe” – okazy zwierząt z raf różnych zakątków świata, a także bogatą kolekcję minerałów z grupy krzemionki, węglanów, siarczanów, rud żelaza oraz skał magmowych, metamorficznych i osadowych. Wystawa czasowa pt. „Pszczoły i ich rola w przyrodzie” pozwoliła uczniom zajrzeć do typowego drewnianego ula, zobaczyć pod mikroskopem żądło pszczoły i jej odnóże z koszyczkami do zbierania pyłku, obejrzeć naturalne siedliska pszczół w dziuplach drzew, czy barcie wydrążone przez człowieka. Ogromne zainteresowanie wzbudziły hodowle viwaryjne żywych gadów i owadów. W pomieszczeniu z terrariami uczniowie obserwowali, m.in. legwana zielonego, gekona lamparciego, pytona królewskiego, żółwia greckiego, agamę brodatą, karaczany madagaskarskie. Natomiast w kinie Helios uczestniczyli w prelekcji na temat budowy warstwowej lasu oraz mieszkańców lasu, a potem obejrzeli film przyrodniczy pt. „Serce dębu” z niezwykłą obsadą: wiewiórek, sójek, myszarek, chrząszczy, węży… Ten film pozbawiony jakiegokolwiek komentarza – poza muzyką przedstawia życie majestatycznego dębu i jego mieszkańców, którzy prowadzą codzienną walkę o pożywienie, schronienie i przetrwanie. Film pozwolił zajrzeć nie tylko do gniazd, nory, dziupli i między korzenie drzewa, lecz nawet do wnętrza żołędzia, w którym rozwija się larwa słonika żołędziowca.
Wycieczka była pełna wrażeń i niezapomnianych przeżyć .
Zwracam się z prośbą o terminowe wpłaty za obiady.
Zgodnie z Zarzadzenie_w_sprawie_wprowadzenia_regulaminu_stolowki(1).pdf
Przypominam, że ostateczny termin wpłaty za obiady upływa 15-go każdego miesiąca. Liczy się data zaksięgowania wpłaty na koncie szkoły. Proszę, o dokonywanie wpłat wcześniej nie czekając do ostatniej chwili.
W ostatnim czasie, spotkaliśmy się z dziwnymi telefonami ze strony rodziców o tym, że dziecko nie otrzymało obiadu. Za taką sytuację odpowiada rodzic/prawny opiekun, a nie szkoła czy Pani intendentka. (Żadne dziecko nie było głodne zupę można było zjeść bez problemu nawet kilka razy)
Informowaliśmy o takiej sytuacji na początku roku szkolnego (deklaracje na obiady)
Informowaliśmy o takiej sytuacji we wrześniu (pierwszy miesiąc może ktoś zapomniał)
Informowałem o takiej sytuacji na ogólnym zebraniu z rodzicami.
Pani intendentka pracuje w godzinach od 7.00 do 15.00 i wszystkie sprawy służbowe proszę załatwiać w tych godzinach. tel. 85 722-14-05
Z wyrazami szacunku Dyrektor - Krzysztof Bach
Reprezentacja Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Powstań Narodowych w Szudziałowie udała się w dniu 18.10.2022 roku do Sokółki na turniej piłkarski. Dla wielu dziewcząt były to pierwsze zawody piłkarskie i widać było stres jaki jest z tym związany. Do zawodów zgłosiło się pięć drużyn z terenu powiatu sokólskiego. Drużyna naszej szkoły zajęła 3 miejsce i zakończyła przygodę piłkarską ponieważ tylko 2 drużyny awansowały do dalszych rozgrywek. Gratulacje dziewczętom za udział w zawodach i godne reprezentowanie naszej szkoły.
Wyniki meczy:
SP Szudziałowo – SP Malawicze 3 : 0
SP Szudziałowo – SP Kamionka Stara 5 : 0
SP Szudziałowo – SP Janów 0 : 3
SP Szudziałowo – SP Janowszczyzna 0 : 1
Skład drużyny: Szeraszawicz Joanna – kpt., Jacewicz Julia – Br., Lewkowicz Gabriela, Lewosz Zuzanna, Hołubowicz Agata, Bach Zofia, Dargiewicz Gabriela, Bietkał Aleksandra, Sołowicz Anita,
Drugoklasiści lubią lekcje biblioteczne, bo każda z nich jest wspaniałą przygodą. Dzisiaj, Pani Bożena Borowska, zabrała dzieci w podróż do Anglii, gdzie urodził się autor książki "Kubuś Puchatek" - A.A. Milne. Dzieci dowiedziały się kto był inspiracją do napisania tej lektury. Sprawdziły swoją wiedzę dotyczącą treści przeczytanej książki oraz jej bohaterów - rozwiązując krzyżówkę, bawiąc się w kalambury, łącząc opis z właściwą postacią. Wiele śmiechu i radości dostarczyła zabawa z umieszczeniem w odpowiednim miejscu ogona Kłapouchego. Drugoklasiści wykazali się wspaniałą znajomością przygód Kubusia Puchatka. Spotkaniu towarzyszyła radosna atmosfera. Serdecznie dziękujemy za fascynujące spotkanie.
Wychowawczyni kl.2 - L. S.
18 października uczniowie klasy trzeciej odwiedzili Urząd Gminy w Szudziałowie i spotkali się z księgową Panią Joanną Bach zajmującą się finansami szkoły. Uczniowie mogli na żywo zobaczyć miejsce pracy pani Joanny oraz zadać pytania dotyczące pracy księgowej.
Pani Joanna przedstawiła nam swój wykonywany zawód. Aby przekazać dzieciom jak najdokładniej, a zarazem bardzo ciekawie zobrazować swoją prace przygotowała dla każdego ucznia „mały zestaw księgowego". Składał on się z niezbędnych akcesoriów biurowych. Po krótkiej pogadance, zaintrygowane dzieci przeszły do praktycznej części poznawania zawodu księgowego.
Każde z nich miało za zadanie najdokładniej jak potrafi wpiąć kolejno kartki do otrzymanego segregatora, uprzednio posługując się dziurkaczem. Trzecioklasistom bardzo przypadło do gustu takie zadanie, każdy z zaangażowaniem pracował jak księgowy. Dodatkowo dzieci, mogły nauczyć się posługiwać niszczarką. To były bardzo intrygujące zajęcia, z pewnością zapamiętamy je na długo. Może ktoś w przyszłości zostanie księgowym? Dziękujemy pani Joannie za wyczerpujące i ciekawe odpowiedzi na nasze pytania, poświęcony nam czas oraz za otrzymane upominki.
Wychowawczyni kl. 3 – B. K.
W tym roku szkolnym uczniowie klasy trzeciej realizują innowację pedagogiczną "Cztery pory roku w mojej miejscowości".
W ciągu roku szkolnego zrealizują co najmniej 10 zadań, które pobudzą zaangażowanie uczniów w aktywne działania i pozytywnie wpłyną na integrację grupy ze środowiskiem lokalnym. Rozwiną wśród uczniów postawy patriotyczne związane z tożsamością kultury regionalnej. Poprzez kontakt z przyrodą uczniowie poznają walory krajoznawcze i turystyczne własnego regionu oraz najbliższe otoczenie i specyfikę regionu.
Innowacja opierać się będzie na nauczeniu empatii, akceptacji, kształtowaniu postaw patriotycznych, rozwijaniu aktywności twórczej i kreatywności uczniów oraz kształtowaniu kulturalnego zachowania się w miejscach publicznych. Dzięki innowacji rodzice włączą się do aktywnych działań na rzecz klasy trzeciej i szkoły. Już zrealizowaliśmy pierwsze zadania: „Dzień Drzewa”, „Jesienny spacer”. Korzystając z uroków naszej pięknej i kolorowej jesieni wybraliśmy się na spacer do pobliskiego parku. Było to nie tylko poznawanie naszej okolicy, ale także żywa lekcja przyrody. Uczciliśmy też Dzień Drzewa. Zadowoleni, z kieszeniami pełnymi żołędzi i kasztanów, bukietami kolorowych liści wróciliśmy do szkoły. Z zebranych kolorowych liści powstały piękne prace plastyczne.
Wychowawczyni kl. 3 - B. K.