W piątek 20 października gościliśmy w GOAKiR w Szudziałowie, gdzie, w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Krajobrazu, mieliśmy przyjemność obejrzeć prezentację dotyczącą najbliżej okolicy oraz wysłuchać prelekcji przygotowanej przez p. Karolinę z Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej im. prof. Witolda Sławińskiego. Tego dnia odbyło się również podsumowanie konkursu ph.: „Doceń Lokalność. Wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym serdecznie gratulujemy.
Światowy
Dzień Mycia Rąk został ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych
w celu uświadomienia społeczeństwu na świecie, jak duże znaczenie dla zdrowia i
życia ma mycie rąk. Wykształcenie prawidłowego nawyku mycia rąk przed
jedzeniem i po skorzystaniu z toalety może ocalić wiele ludzkich istnień. Jednakże
badania pokazują, że 70% ludzi nie myje rąk po skorzystaniu z toalety, a 95%
nie myje ich prawidłowo. Zaniedbywanie higieny rąk może być przyczyną
zakażeń dróg oddechowych, skóry i przewodu pokarmowego. Higiena rąk to
najprostsza i jedna z najbardziej skutecznych metod zapobiegania zatruciom
pokarmowym, chorobom wirusowym, pasożytniczym i skórnym. O tym, jak ważną
czynnością jest regularne mycie rączek nasi uczniowie wiedza doskonale. I tę
właśnie wiedzę pomogła im usystematyzować szkolna pielęgniarka Pani Iwona
Kalinowska. Serdecznie dziękujemy za poświęcony czas i wierzymy, że wszystko,
co dzieci usłyszały podczas tego spotkania zaowocuje jeszcze skrupulatniejszą
dbałością o higienę.
Wychowawczynie
klas 1-3
Noc Bibliotek to jedno z największych wydarzeń czytelniczych w Polsce. W tym roku - pod hasłem „Absurd nie czytać”. W niekonwencjonalny sposób zachęca się czytelnika do korzystania z zasobów bibliotek. Nasi uczniowie od kilku lat chętnie uczestniczą w tej akcji. W tym roku mieliśmy przyjemność obejrzeć polsko-fińską animację pt.: „Pamiętniki Tatusia Muminka”. Serdecznie dziękujemy za zaproszenie.
Wychowawczynie klas 1 – 3 i oddziałów przedszkolnych.
Dzień Gier Planszowych to coroczne święto miłośników planszówek, obchodzone 10 października. Planszówkowe rozgrywki to nie tylko sposób na relaks i ciekawą rozrywkę, ale także zajęcie, które wspiera rozwój naszej wiedzy i wyobraźni. To prawdziwy sport intelektualny, angażujący kluczowe obszary naszego myślenia, takie jak: pamięć, planowanie, dedukcja, czy liczenie. A co najważniejsze - spotkanie przy grach planszowych to idealna, łącząca pokolenia okazja do spędzenia czasu z innymi ludźmi, świetna alternatywa dla smartfona czy komputera. Również uczniowie klas 1-3 naszej szkoły dołączyli do akcji. Przynieśli do szkoły swoje ulubione gry i spędzili przyjemnie czas z kolegami i koleżankami z klasy.
Wychowawczynie klas 1-3
W imieniu organu prowadzącego szkołę Pani Aneta Maliszewska sekretarz gminy przekazała laptopy uczniom klasy czwartej. Każdy uczeń klasy czwartej zgodnie z założeniami ustawy o wsparciu rozwoju kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli posiada komputer przenośny. Uroczyste przekazanie laptopów odbyło się w dniu 5 października w obecności uczniów i ich rodziców. Gratuluję szczęśliwym posiadaczom sprzętu komputerowego i mam nadzieję, że przyczyni się on do rozwoju umiejętności komunikacyjnych. Myślę, że zostanie on wykorzystany do zdobywania wiedzy, nauki oraz rozrywki.
Uczniowie klasy 3 wzięli udział w wycieczce zorganizowanej do Urzędu Gminy w Szudziałowie. Jej celem było spotkanie z panią Joanna Bach i znalezienie odpowiedzi na nurtujące dzieci pytania : Czym zajmuje się księgowa? Czy to jest trudny zawód? Jakie predyspozycje pomagają go wykonywać? Co to jest budżet? Czym jest przedsiębiorczość ? Pani Asia zaspokoiła ciekawość dzieci odpowiadając na wszystkie pytania. Miny dzieci mówiły wszystko – już wiedzą, że to nie jest łatwy zawód. Pani Asia pokazała dzieciom, jak wygląda miejsce pracy księgowej. Dzieci zauważyły, że najwięcej miejsca w gabinecie zajmują regały z segregatorami, w których znajdują się faktury oraz bardzo ważne dokumenty. Do pracy niezbędny jest również komputer z wieloma profesjonalnymi programami, kserokopiarka, niszczarka. Wiele radości „młodym księgowym” sprawiło stawianie pieczątek i korzystanie z niszczarki. Dzień był pełen wrażeń, lekcja z przedsiębiorczości pozostanie na długo w pamięci dzieci. Bardzo dziękujemy Pani Joannie za wspaniałe, inspirujące spotkanie. Kto wie, może rośnie nam nowe pokolenie księgowych?
Wychowawczyni kl. 3
Dzieci z klas 1- 3 chętnie uczestniczą w konkursach. Szczególnie popularne wśród nich są konkursy plastyczne, które są świetnym sposobem na rozwijanie ich kreatywności i pobudzanie wyobraźni. Tym razem uczniowie podjęli wyzwanie Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku i wzięli udział w konkursie ph. "Żubr podlaskiej Policji czeka na imię ". Celem konkursu jest wybranie propozycji imienia dla nowej maskotki podlaskiej Policji. Wizerunek żubra będzie towarzyszył podlaskim policjantom podczas przedsięwzięć profilaktycznych organizowanych z myślą o bezpieczeństwie dzieci i młodzieży. Uczniowie klasy 1 i 3 wykonali piękne projekty maskotek oraz wykazali ogromną kreatywność w nadaniu im imion. Teraz pozostaje czekać na wyniki konkursu i trzymać kciuki za uczestników.
Wychowawczynie kl. 1 i kl. 3
Drugiego października uczniowie starszej grupy przedszkolnej oraz klas 1-3 spędzili dzień w Poczopku. Dopisała zarówno pogoda, jak i humory uczestników wycieczki. Zwiedziliśmy Galerię na Skraju Puszcz, spacerowaliśmy w silvarium, nie obyło się bez spotkania z kamienną żabą, która na stałe wpisała się w krajobraz parku i jest znaną atrakcją turystyczną. Dzieci zostały obdarowane sadzonkami drzew. Wśród atrakcji tego dnia znalazło się ognisko z kiełbaskami. Serdecznie dziękujemy Państwu Katarzynie i Grzegorzowi Załuska za nieocenioną pomoc i zaangażowanie w organizację wyjazdu. Dzięki Wam czuliśmy się wyjątkowymi gośćmi.
Wychowawczynie
AKCJA SPRZĄTANIE ŚWIATA-POLSKA 2023
Po raz kolejny nasza szkoła uczestniczyła w ogólnopolskiej akcji „Sprzątanie Świata- Polska 2023”. Głównym celem akcji było zwiększenie świadomości ekologicznej uczniów i odpowiedzialności za środowisko przyrodnicze. Uczniowie klas I-III zaopatrzeni w worki i jednorazowe rękawiczki jako piersi rozpoczęli wielkie sprzątanie. Dzięki pięknej i słonecznej pogodzie akcja przebiegała bardzo sprawnie. Dzieci uczestniczyły w sprzątaniu chętnie i z dużym przejęciem. Po krótkim czasie do akcji dołączyły oddziały przedszkolne.
O godzinie 11.45 wszystkie klasy zebrały się na apel, na którym Pani Marzena Akimowicz ogłosiła wyniki konkursu wiedzy ekologicznej pn. „Nie ma śmieci-są surowce”. Zwycięzcami konkursu zostali:
Pan Dyrektor pogratulował wszystkim zwycięzcom konkursu oraz wręczył uczniom klas IV-VIII dyplomy oraz talony „na gatunki chronione”. Uczniowie klas II-III oprócz dyplomów otrzymali nagrody rzeczowe. Potem organizatorzy akcji serdecznie podziękowali wszystkim klasom za wykonanie pięknych plakatów zachęcających do selektywnej zbiórki odpadów oraz do udziału w sprzątaniu świata.
Po apelu starsi uczniowie wyruszyli na sprzątanie lasu. Dzięki sprzyjającej pogodzie oraz wsparciu wychowawców i Pana Tomasza Fiedorowicza akcja przebiegała bardzo sprawnie, a jej efekty były szybko widoczne. Uczestnicy akcji zebrali całą przyczepę śmieci.
Natomiast uczniowie klasy czwartej najpierw obejrzeli krótkie filmy z serii „ Piątka za segregację” przygotowane przez Ministerstwo Środowiska, potem uczestniczyli w dyskusji –dlaczego warto segregować odpady, a na koniec wyruszyli w teren. Z wielkim zaangażowaniem sprzątali park przy Urzędzie Gminy, ulicę Bankową oraz obiekt sportowy Orlik. Wśród zebranych śmieci dominowały butelki szklane i plastikowe, metalowe kapsle oraz papierowe opakowania.
Zwieńczeniem akcji było ognisko z kiełbaskami oraz smaczna herbata. Każdy uczestnik akcji mógł przy ognisku podzielić się swoimi wrażeniami.
Panu Tomaszowi oraz wszystkim nauczycielom, uczniom i rodzicom, którzy włączyli się do tegorocznej akcji Sprzątanie Świata – Polska 2023 bardzo dziękujemy!!!
Organizatorzy akcji.
W piątek 29 września odbyła się kolejna edycja międzynarodowej akcji ph.: Sprzątanie Świata. Jesteśmy dumni z zaangażowania naszych uczniów w porządkowanie otoczenia. Jednocześnie pragniemy przypomnieć, że każdego dnia wszyscy powinniśmy dbać o wspólną przestrzeń, z której codziennie korzystamy.
Uczniowie grup przedszkolnych oraz klas 1- 3 szkół w Szudziałowie i Babikach mieli przyjemność obejrzenia spektaklu prezentowanego przez Studio Artystyczne Arena. Dzielny Szewczyk Dratewka przypomniał dzieciom, że dobre serce, empatia i bezinteresowna pomoc są bardzo ważne.
Tradycją się stało, że uczniowie naszej szkoły rokrocznie biorą udział w Narodowym Czytaniu. W tym roku w rolę bohaterów ,,Nad Niemnem” wcielili się uczniowie klasy VI: Julka Jacewicz, Zosia Bach, Ola Bietkał, Nina Prymaka, Ola Sztukowska i Róża Neścior oraz panie z biblioteki: P. Bożena Borowska i P. Danuta Kulmaczewska.
Wspaniały występ publiczność nagrodziła gromkimi brawami.