We wtorek 21 listopada w ramach lekcji języka polskiego uczniowie klasy V mieli przyjemność gościć w progach Biblioteki Publicznej w Szudziałowie. Dzięki uprzejmości P. Bożeny Borowskiej uczniowie nie tylko poznali różne rodzaje słowników, ale mieli także możliwość pracy z nimi. Zajęcia odbywały się w miłej, przyjaznej atmosferze i minęły bardzo szybko. Serdecznie dziękujemy Pani Bożenie.
17 listopada 2023 roku obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Głównym celem tej akcji było propagowanie zabawowej formy nauczania -uczenia się matematyki. Miała ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny i niecodzienny sposób.
Od rana uczniowie zmagali się z zadaniami ukrytymi pod kodami qr, w klasach były przeprowadzone egzaminy ze znajomości tabliczki mnożenia, gry i zabawy matematyczne.
W każdej klasie wyłoniliśmy Mistrzów Tabliczki Mnożenia oraz pogromców zadań, ukrytych pod kodami qr.
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!
Wyruszyliśmy również z naszą akcją poza mury szkoły. Komisje uczniowskie przepytywały mieszkańców ze znajomości tabliczki. Wszyscy poradzili sobie znakomicie dając dobry przykład młodzieży.
Obchody Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia wzbudziły w uczniach wiele pozytywnych emocji, pobudziły chęć zdrowej rywalizacji. To matematyczne święto, weszło na stałe do naszego szkolnego kalendarza. Poprzez wspólną zabawę, łączymy się z ludźmi na całym świecie.
Nauczyciele matematyki
Dzieci z klasy 3 lubią wyzwania. Tym razem wzięły udział w 13 edycji Światowego Dnia Tabliczki, którego celem jest zachęcenie do nauki tabliczki mnożenia poprzez zabawę. Uczniowie mieli okazję
przekonać się, że matematyka to nie tylko trudne zadania, suche liczby i abstrakcyjne figury, ale również znakomita zabawa i pasjonująca przygoda. Służyły temu liczne zabawy z matematyką: tabliczka mnożenia na wesoło- zabawy z wykorzystaniem "Much matematycznych", Kart Grabowskiego, kości do gry, matematycznego koła fortuny. Najwięcej emocji dostarczył klasowy konkurs ph. Mistrz Tabliczki Mnożenia w kl. 3 - zadaniem było wykonanie testu nie tylko poprawnie, ale i w jak najkrótszym czasie. Po ostatecznym sprawdzeniu i weryfikacji uzyskanych wyników wyłoniono zwycięzców - Mistrzami Tabliczki Mnożenia zostali : Lilianna Fiłonowicz i Piotr Jaroszewicz, a Vice Mistrzami: Ania Załuska, Krystian Wiśniewski i Maja Borowa. Zwycięzców konkursu nagrodził dyrektor szkoły, pan Krzysztof Bach wręczając nagrody i dyplomy. Serdecznie gratulujemy tegorocznym zwycięzcom, a wszystkim pozostałym uczniom życzymy motywacji do nauki tabliczki mnożenia i osiągnięcia sukcesów w przyszłym roku.
Wychowawczyni kl. 3
Tematem dzisiejszej lekcji bibliotecznej była lektura „Karolcia” autorstwa Marii Krüger. W czasie spotkania z panią kierownik - Bożeną Borowską uczniowie wykonywali zadania i zabawy nawiązujące do lektury. Ich celem było podsumowanie i usystematyzowanie, poprzez zabawę, wiedzy o książce. Na początku spotkania dzieci zapoznały się z twórczością autorki, następnie mogły sprawdzić swoje wiadomości o lekturze uczestnicząc w quizie. Kolejnym zadaniem było wykonanie metryczki książki oraz rozwiązanie zakodowanego hasła. Dzieci zapisywały swoje życzenia - osobiste, ale i globalne, bo zgodnie z przesłaniem lektury najszczęśliwsi jesteśmy wtedy, kiedy przyczyniamy się do szczęścia innych, kiedy pomagamy innym.
Serdecznie dziękujemy pani Bożenie za wspaniałe spotkanie.
Wychowawczyni kl.3
Prezentacja stroju w rytm muzyki i opowieści dzieci dlaczego właśnie ta bajka jest najbardziej ulubiona. Dyskoteka przebierańców.
Od września, trzecioklasiści, z radością i zaangażowaniem realizują zadania innowacji pedagogicznej ph. "Klasa w terenie". Głównym jej celem jest promowanie wartości edukacji na świeżym powietrzu i nauka przez obserwację. Program innowacji zakłada, że uczniowie zdobędą nowe doświadczenia, rozwiną zainteresowania o otaczającym ich świecie i nauczą się obserwacji przyrody. Po dwóch miesiącach innowacyjnych spotkań mogę stwierdzić, że wybór innowacji jest trafną decyzją - uczniowie z niecierpliwością oczekują kolejnych zajęć, a zadania wykonują z ogromnym zaangażowaniem, energią, motywacją i radością. Dotychczas zrealizowaliśmy następujące zadania projektowe: Obserwacja chmur. Plastyka w terenie. Wyjście w ciekawe miejsce. Zabawa w terenie. Obserwacja przyrody.
Dzisiaj, z całą pewnością mogę stwierdzić, że praca nad innowacją ma wiele zalet i daje ogromną satysfakcję zarówno uczniom, jak i nauczycielom. Bezapelacyjnie zaletą wprowadzania innowacji jest pobudzanie kreatywności, która z kolei unowocześnia pracę szkoły stwarzając lepsze warunki dla rozwoju dzieci i młodzieży, czyniąc proces uczenia się efektywniejszym.
Wartością dodaną będzie sfera zdrowotna uczniów - poprawa ich kondycji fizycznej.
Wychowawczyni kl. 3
Reprezentacja naszej szkoły w składzie: Zofia Bach, Emilia Konik, Małgorzata Dmitruk, Natalia Żoch rywalizowała o awans na mistrzostwa województwa podlaskiego w tenisie stołowym. W dniu 8 listopada 2023 roku w Suchowoli odbyły się zawody sportowe w kategorii Igrzyska Dzieci (uczniowie klas IV – VI). Uczennice naszej szkoły, które uczęszczają na zajęcia SKS z tenisa stołowego mogły zweryfikować zdobyte umiejętności z rówieśniczkami z północnej części województwa podlaskiego. Dziewczęta uplasowały się na V miejscu z dorobkiem 2 przegranych meczy i jednego wygranego.
Gratuluję osiągniętych wyników i zdobytych nowych umiejętności, które przydadzą się na kolejnych zawodach.
opiekun - Krzysztof Bach
Czy woda potrafi się przemieszczać? Jak powstaje wulkan? Skąd się bierze deszcz i jak napompować balon bez wysiłku? Na te i wiele innych pytań dzieci próbowały odpowiedzieć na zajęciach z fizyki i chemii w świetlicy szkolnej.
Dzieci uwielbiają odkrywać i doświadczać. Eksperymenty są wspaniałym sposobem na rozwijanie ciekawości i kreatywności u dzieci. Jest to doskonała forma zabawy, która pozwala na wszechstronny rozwój dziecka.
Na zakończenie dzieci wykonały ciecz nienewtonowską, która jest świetnym ćwiczeniem sensorycznym.
Wszyscy byli zachwyceni efektami wspólnego eksperymentowania.
M. Prymaka, U. Głowacka
W piątek zapach pieczonych gofrów unosił się w całej szkole. Przyciągnął do świetlicy nie tylko uczniów, ale też pracowników.
Serdeczne podziękowania dla Pani Katarzyny Dmitruk za przeprowadzenie zajęć kulinarnych.
A. Olchowik
Regulamin
szkolnego konkursu plastycznego
ph.:
„Mój ulubiony bohater z bajki”
·
Organizatorkami konkursu są wychowawczynie
klas 1-3 oraz grup przedszkolnych Szkoły Podstawowej w Szudziałowie.
·
Tematem konkursu jest zilustrowanie
ulubionego bohatera wybranej przez ucznia bajki.
·
Celem konkursu jest:
§ promowanie
„Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek”,
§ rozwijanie
wyobraźni oraz pobudzanie aktywności twórczej inspirowanej bajkami,
§ propagowanie
czytelnictwa wśród najmłodszych uczniów naszej szkoły,
§ odczuwanie
radości z tworzenia, działania plastycznego.
·
Konkurs adresowany jest do uczniów klas
1-3 oraz oddziałów przedszkolnych naszej szkoły. W każdej grupie wiekowej
wyłoniony zostanie jeden zwycięzca.
·
Technika prac dowolna, forma płaska w
formacie A3 lub A4.
·
Każda praca powinna być zaopatrzona w
metryczkę zawierającą: tytuł, imię i nazwisko autora, klasę.
·
Prace należy składać u wychowawczyń do dn.
20.11.2023r.
·
Wyniki zostaną ogłoszone na stronie internetowej
szkoły oraz na szkolnym profilu Facebooka. Nadesłanie prac na konkurs jest
jednoznaczne z zaakceptowaniem regulaminu oraz zgodą na publikację imienia,
nazwiska ucznia i prezentację jego pracy na wyżej wymienionych portalach.
Uczniowie kl. 3 i kl.1 wzięli udział w wojewódzkim konkursie plastycznym ph. "Zawód: żołnierz. Brzmi dumnie" zorganizowanym przez Dom Kultury w Bielsku Podlaskim. Celem konkursu było m. in. propagowanie zachowań patriotycznych, popularyzowanie zawodu żołnierza, promowanie młodych talentów. Powstały piękne prace - uczniowie zaskoczyli nas kreatywnością i pomysłowością ujęcia tematu. Czekamy na rozstrzygnięcie konkursu.
Wychowawczynie
Europejski Tydzień Kodowania to społeczna inicjatywa, w ramach której europejskie państwa rywalizują ze sobą w liczbie zorganizowanych wydarzeń związanych z programowaniem.
Podjęliśmy wyzwanie i również w tym roku zgłosiliśmy swoją gotowość do działania. Z radością i zaangażowaniem uczestniczyliśmy w tym największym, programistycznym wydarzeniu w Europie, bo mamy świadomość, że kodowanie i programowanie uczy logicznego myślenia, rozwija wyobraźnię oraz dostarcza świetnej zabawy - co obrazuje fotorelacja. Realizację naszej klasowej inicjatywy ph. "Zabawy z kodowaniem w kl. 3" potwierdził certyfikat.
Wychowawczyni kl. 3- L.S.
Dnia 28.10.2023 uczniowie klas I – III SP w Szudziałowie uczestniczyli w turnieju piłki ręcznej ph.: Gramy w Ręczną, który rozegrany został w hali LO w Dąbrowie Białostockiej. Turniej zorganizowany został przez Związek Piłki Ręcznej w Polsce. Jego celem jest propagowanie tej dyscypliny wśród uczniów klas I-III. Naszą szkołę reprezentowali:
1.Wiśniewski Krystian
2.Tarasewicz Gabriel
3.Supronik Bartosz
4.Olchowik Kamil
5.Lewosz Aleksandra
6.Fiłonowicz Liliana
7.Jaroszewicz Piotr
8.Zdanowicz Artur
9.Szczodruch Daniel
10.Bułatewicz Antoni
11.Sobolewska Emilka
12.Dmitruk Michał
13.Supronik Kuba
14.Załuska Anna
15.Makarewicz Natalia
16.Makarewicz Wojciech
17.Żuchowska Anna
18.Konik Piotr
19.Kiedysz Marcel
Wyniki:
1. SP Dąbrowa Białostocka - SP Szudziałowo 7-2
2.SP Szudziałowo-Siemiatycze 7-1
3.SP 45 Białystok-SP Szudziałowo 9-8
4.SP Szudziałowo-SP Zambrów 8-2
5.SP Szudziałowo-SP 42 Białystok 4-0
Uczniowie naszej szkoły świetnie się spisali wygrywając cztery mecze, ustępując jedynie pola zespołowi z Dąbrowy Białostockiej. Po analizie protokołów meczowych z dwóch grup uplasowaliśmy się ostatecznie na drugim miejscu.
Dodatkową atrakcją turnieju był Szymon Sićko, wychowanek KS Szczypiorniak Dąbrowa Białostocka, a obecnie podpora reprezentacji Polski w piłce ręcznej oraz zawodnik czołowego zespołu Orlen Superligi Industri Handbbal Kielce . Szymon pozował do zdjęć z uczestnikami turnieju i dzielnie rozdawał autografy.
Ze swojej strony chciałbym podziękować serdecznie rodzicom, którzy dzielnie dopingowali naszych zawodników. Następny turniej Gramy w Ręczną rozegrany zostanie w Siemiatyczach dn. 17.12.2023r.
Opracował
Przemysław Kiedysz.
Dzień 24 października 2023 roku w naszej szkole był bardzo ważnym dniem dla uczniów klas pierwszych . Oto w tym dniu odbyła się uroczystość ślubowania i pasowania naszych pierwszoklasistów na uczniów naszej szkoły. Przygotowania do tej ważnej chwili trwały już od początku roku szkolnego. Pierwszaki ćwiczyły recytację i śpiew, aby jak najlepiej zaprezentować swoje umiejętności. Piękny śpiew, głośna deklamacja wierszy i odgadnięte zagadki sprawiły, że pierwszaki mogły być pasowane na prawowitych uczniów Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Powstań Narodowych w Szudziałowie. Podczas ceremonii 8 pierwszoklasistów w obecności zaproszonych gości, dyrekcji, nauczycieli, pracowników szkoły, uczniów oraz swoich najbliższych złożyło ślubowanie na sztandar szkoły. W niezwykle podniosłej atmosferze, przed pocztem sztandarowym ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę i klasę oraz swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po złożeniu ślubowania Pan Dyrektor Krzysztof Bach dokonał symbolicznego pasowania, dotykając ołówkiem ramion swoich podopiecznych. Dzieci otrzymały od wychowawczyń dyplomy upamiętniające tę chwilę oraz drobne upominki. Wraz z uczniami, uroczyste śluby złożyli też rodzice, przyrzekając być wspaniałymi rodzicami.O pierwszoklasistach pamiętali również uczniowie klas III, którzy wspólnie ze swoją wychowawczynią przygotowali piękne życzenia dla młodszych kolegów oraz upominki.W tym miejscu pragniemy jeszcze raz serdecznie podziękować rodzicom uczniów klas pierwszych za zaangażowanie i wkład w przygotowanie uroczystości, a naszym miłym gościom za życzenia i obecność w tym szczególnym dla nas dniu. Uczniom klasy pierwszej życzymy wielu sukcesów, nieustającego uśmiechu, a przede wszystkim czerpania radości z każdej chwili spędzonej w naszej szkole.