Już najmłodsi uczniowie naszej szkoły wiedzą jak ważne dla nas wszystkich są pszczoły. Świetną okazją do usystematyzowania już posiadanych wiadomości i dowiedzenia się czegoś nowego było spotkanie ph. „Pszczoły – nasi mali przyjaciele” zorganizowane przez Imago Grupę. Dzieci miały możliwość poznać poszczególnych mieszkańców ula, zobaczyć akcesoria pszczelarskie oraz zrobić świeczkę z wosku pszczelego. Oprócz świeczek, na pamiątkę dzieci otrzymały dyplomy i słoiczki z miodem.
Regulamin Szkolnego Konkursu Plastycznego
ph. „ Galeria Portretów Bohaterów Polskich Powstań Narodowych”
Cele konkursu:
- uczczenie bohaterów polskich walk powstańczych,
- rozwijanie zainteresowań historią Polski,
- kształtowanie postaw patriotycznych,
- rozwijanie zdolności artystycznych i wrażliwości społecznej uczniów.
Uczestnicy konkursu:
Konkurs jest adresowany do uczniów klas I - VIII oraz oddziałów przedszkolnych Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Powstań Narodowych w Szudziałowie.
Każdy uczestnik wykonuje pracę plastyczną przedstawiającą portret dowolnie wybranego bohatera polskich powstań narodowych. Technika wykonania prac jest dowolna, format prac plastycznych - A3.
Uczestnicy konkursu rywalizują w trzech kategoriach:
- oddziały przedszkolne,
- klasy I - III
- klasy IV – VIII
Przebieg konkursu:
Uczestnicy konkursu dostarczają organizatorom prace plastyczne do 20 III 2024 r. Prace powinny być opisane- na jej odwrocie autor umieszcza swoje imię i nazwisko, klasę oraz imię i nazwisko przedstawionego bohatera.
Podsumowanie konkursu odbędzie się 27 III 2024 r. podczas obchodów Dnia Patrona Szkoły.
Kryteria oceny:
Prace zostaną wyeksponowane na wystawie zorganizowanej z okazji obchodów Dnia Patrona Szkoły. Prace oceni Komisja Konkursowa powołana przez organizatorów konkursu - autorzy najlepszych prac otrzymają nagrody, o rozdziale nagród zadecyduje Komisja Konkursowa. Zgłoszenie pracy do konkursu oznacza akceptację jego regulaminu.
Koordynatorzy:
p. Luiza Słomińska
p. Mariusz Łapiński
Trzecioklasiści mogą poszczycić się klasową gazetką o intrygującym tytule "Przez dziurkę od klucza". Ta nowatorska, w naszej szkole, uczniowska inicjatywa jest godna prezentacji i naśladowania. Dzieci z klasy III, pod kierunkiem wychowawczyni, od września, podglądają i opisują szkolną rzeczywistość. Zespół redakcyjny stanowią uczniowie: Emilka Makar, Maja Borowa, Ania Załuska, Wojtek Makarewicz, Kuba Supronik i Antek Bułatewicz. Skład zespołu redakcyjnego jest rotacyjny, co miesiąc dołączają nowi redaktorzy , chętni zmierzyć się z dziennikarską pracą. Uczniowie spotykają się raz w miesiącu, przypominają ważne uroczystości, wydarzenia, dzielą się na grupy i redagują notatki, które zapisują na laptopach a następnie na pendrivie. Wychowawczyni kopiuje zebrane informacje do gazetki. Poza informacjami z danego miesiąca stałymi rubrykami gazetki są informacje o naszych sukcesach, wywiady z uczniami oraz zagadki, rebusy, humor ze szkolnych zeszytów. Gazetka trafia do rąk każdego ucznia z naszej klasy. Jest źródłem informacji o życiu klasy i szkoły, rozwija umiejętności czytelnicze, logiczne myślenie, umiejętności redagowania i pisania tekstów oraz odpowiedzialność.
Wychowawczyni kl. 3 - L.S.
21 lutego obchodzimy ustanowiony przez UNESCO w 1999 r. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Święto to ma na celu podkreślenie różnorodności językowej świata oraz zwrócenie uwagi na języki zagrożone i powoli ginące. Wpisało się ono na stałe do kalendarza uroczystości w naszej szkole. W tym roku uczciliśmy je konkursem recytatorskim. Wystąpiło 20 uczniów z klas I – VI oraz oddziałów przedszkolnych, wszyscy recytowali wiersze polskich poetów. Jury miało trudne zadanie, ponieważ uczestnicy zaprezentowali wysoki, bardzo wyrównany poziom. Nagrody otrzymali: Lena Konik (młodsza grupa przedszkolna), Blanka Borowska (starsza grupa przedszkolna), Barbara Jaroszewicz (kl. I), Emilia Sobolewska (kl. II), Maja Borowa (kl. III), Lena Staniszewska (kl. IV), Wiktoria Urbanik (kl. V), Róża Neścior (kl. VI). Wyróżniono: Antoniego Nachiło (młodsza grupa przedszkolna), Malwinę Tokarewicz (starsza grupa przedszkolna), Nikolę Sokołowską (kl. I), Szymona Maksimca (kl. II), Emilię Makar (kl. III), Ewę Jaroszewicz (kl. IV), Julię Lewkowicz (kl. V), Milenę Maliszewską (kl. VI). Za udził w konkursie nagrodzono: Aleksandrę Kajewską (starsza grupa przedszkolna), Emilię Konopińską (kl. I), Artura Zdanowicza (kl. III), Zofię Żak (kl. IV), Ninę Prymaka (kl. VI). Poza konkursem wystąpiły uczennice klasy IV Małgosia Dmitruk i Ewa Jaroszewicz, które zaprezentowały wiersze w języku białoruskim. Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy.
W Polsce Dzień Kota obchodzony jest 17 lutego. Pomysł utworzenia tego święta wziął się z chęci uwrażliwienia ludzi na los bezdomnych zwierząt oraz niesienia pomocy kotom. Życie z kotem nie należy do nudnych. Choć najwięcej czasu mruczki poświęcają na wylegiwanie się w słońcu, toaletę czy przytulanie z opiekunem, niemal każdego dnia przeżywają jakąś przygodę! W poniedziałek 19. 02 uczniowie klas 1 – 3 uczcili kocie święto: mieli okazję sprawdzić się w kocim quizie, rozpoznać sławne kocury z bajek, wzięli udział w konkurencjach sportowych i kocich zabawach, a klimat dopełniały kocie przebrania. Dzień był pełen wrażeń i pozytywnej energii.
Wychowawczynie klas 1-3
„Akademia Pana Kleksa” to uwspółcześniona wersja klasycznej bajki Brzechwy, która przedstawia historię pozornie zwykłej dziewczynki – Ady Niezgódki. Trafia ona do tytułowej Akademii, żeby poznać świat bajek, wyobraźni i kreatywności. Przygodom Ady przyglądali się uczniowie klas 2, 3, 4 i 5 naszej szkoły. Wszystkim film bardzo się podobał i z niecierpliwością czekamy na kolejną część.
Spotkanie z panem Zdzisławem Kuderko zaowocowało wykonaniem pięknych walentynek. Serdecznie dziękujemy za wprowadzenie nas w walentynkowy klimat.
Uczniowie kl. 3
We czwartek 8 lutego uczniowie naszej szkoły mieli okazję i niezaprzeczalną przyjemność wzięcia udziału w warsztatach przeprowadzonych przez Free Art Studio. Dzieci dowiedziały się: co to jest suchy lód, jak powstaje, do czego jest używany i gdzie go spotykamy. Każdy miał szansę wziąć udział w ćwiczeniach. Jedną z najbardziej efektownych atrakcji było oblewanie chmurą białego dymu.
Dzień Bezpiecznego Internetu ustanowiony został z inicjatywy Komisji Europejskiej w 2004 roku. Świętowany jest na całym świecie i ma na celu propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajamianie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania Internetu. Uczniowie klas 1 – 3 dopiero rozpoczynają swoją przygodę z wirtualną rzeczywistością, dlatego szczególnie ważne jest, aby potrafili bezpiecznie i odpowiedzialnie korzystać z dobrodziejstw sieci. Stąd szereg aktywności, które odbyły się w klasach. Pomogły one poznać ważne zasady oraz uporządkować posiadaną już przez dzieci wiedzę.
Wychowawczynie klas 1-3
Dzieci z klasy 3, wpisując się we włoski klimat imprezy, zaprezentowały swoje umiejętności taneczne występując na dorocznym spotkaniu kobiet ph. "Być kobietą, być kobietą- Ciao bella" w GOAKiR w Szudziałowie. Trzecioklasiści przedstawili tradycyjne tańce włoskie- "Tarantellę" i "Batti le mani", a następnie , do wspólnej zabawy, zaprosili uczestniczki spotkania.
Wychowawczyni kl.3
Dzięki pomocy wspaniałych rodziców, którzy potrafią wygospodarować swój cenny czas, rozpoczęliśmy remont małej sali gimnastycznej. Pomieszczenie to po wybudowaniu hali sportowej służy szkole jako miejsce organizacji uroczystości szkolnych jak również zabaw najmłodszych dzieci uczących się w naszej szkole. Prowadzone są tam również zajęcia taneczne oraz imprezy szkolne – dyskoteki.
Serdecznie dziękuje za okazaną pomoc Referatowi Zakładu Gospodarki Komunalnej w Urzędzie Gminy Szudziałowo, głównych kierowników i wykonawców prac remontowych Panów: Tomasza Jacewicza oraz Roberta Żocha, dzięki ich inicjatywie remont zmierza ku końcowi.
Serdecznie dziękuje Radzie Rodziców za szybką organizację rodziców do pomocy przy malowaniu. Wystarczył tylko jeden telefon do przewodniczącej Rady Rodziców Pani Agnieszki Makarewicz i w magiczny sposób stworzyła się „ekipa remontowa”, która w 2 godz. pomalowała pomieszczenie.
Składam serdeczne podziękowania Panom: Wojceiechowi Makarewicz, Krzysztofowi Borowskiemu, Wiesławowi Romazewicz, Wojciechowi Kureczko, Andrzejowi Kisiel, Pawłowi Kajewskiemu oraz Pani Jowicie Maliszewskiej.
Zapraszam do pomocy przy kontynuacji remontu wszystkich chętnych rodziców, każda para rąk do pracy się przyda.
Regulamin szkolnego konkursu recytatorskiego ph.: „Polscy poeci dzieciom”
Cele konkursu:
• rozbudzanie wrażliwości na piękno języka ojczystego;
• rozwijanie zainteresowań literackich;
• kształtowanie kultury żywego słowa;
• promowanie talentów recytatorskich;
• uczenie rywalizacji w przyjaznej atmosferze.
Uczestnicy:
Konkurs skierowany jest do uczniów klas I-VIII oraz oddziałów przedszkolnych Szkoły Podstawowej w Szudziałowie.
• każdy uczestnik prezentuje jeden wybrany wiersz polskiego poety- czas prezentacji nie może przekraczać 5 minut;
• możliwa jest recytacja wiersza z podkładem muzycznym, charakteryzacją lub rekwizytem.
Uczestnicy konkursu rywalizują w trzech kategoriach:
- oddziały przedszkolne,
- klasy I - IV
- klasy V - VIII
Przebieg konkursu:
I etap - eliminacje klasowe należy przeprowadzić do 16 lutego, do kolejnego etapu wytypować trzech uczestników.
II etap - eliminacje szkolne konkursu odbędą się 21 lutego 2024 r. o godzinie 11.00 w małej sali gimnastycznej.
Na zgłoszenia uczestników konkursu czekamy do 16 lutego 2024 r.
Kryteria oceny:
Powołana komisja dokona oceny wg następujących kryteriów:
• dobór tekstu i jego pamięciowe opanowanie,
• wyrazista i poprawna recytacja,
• interpretacja tekstu,
• ogólny wyraz artystyczny (uzasadniony gest sceniczny, element ruchu, strój).
Nagrody:
Uczestnicy otrzymują drobne upominki i dyplomy potwierdzające udział w konkursie.
Koordynatorzy:
p. Luiza Słomińska - oddziały przedszkolne i klasy I-III
p. Barbara Czeremcha- kl. IV-VIII
Karta zgłoszenia ucznia do szkolnego konkursu recytatorskiego „Polscy poeci dzieciom”
Imię i nazwisko ucznia …………………………………………………………...
Klasa ……………………………
Tytuł wiersza ..........................................................................................................
Podpis rodzica/prawnego opiekuna …………………………………………….