Narodowe Święto Niepodległości to ważne i piękne święto – święto każdego Polaka. Jest ono obchodzone dla upamiętnienia 11 listopada 1918 roku, kiedy to Polska odrodziła się po 123 latach niewoli. W trosce o pamięć dla tego historycznego wydarzenia 8.11.2024 r. przeżywaliśmy w naszej szkole 106. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
Uroczystą akademię rozpoczęliśmy od odśpiewania hymnu państwowego, co było dla nas wyrazem jedności i patriotyzmu. Uczniowie zaprezentowali społeczności szkolnej oraz przybyłym gościom montaż słowno–muzyczny, podkreślający rolę kolejnych pokoleń Polaków w dążeniu do niepodległości. Poprzez inscenizację i pieśni patriotyczne młodzi artyści przypomnieli wszystkim, że my także będziemy kiedyś częścią historii i musimy ją godnie tworzyć.
Uroczystą akademię zakończyliśmy złożeniem kwiatów pod pomnikiem Bohaterów Walk Powstańczych roku 1830 i 1863 w Szudziałowie.
Umiejętność czytania jest jednym z podstawowych narzędzi komunikacji i uczenia się, to fundament osiągania sukcesów w nauce. W klasie pierwszej jednym z priorytetów kształcenia jest podwyższenie kompetencji czytelniczych uczniów. W realizacji tych celów, od lat, pomaga nam pani Bożena Borowska- dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Szudziałowie. Dzisiejsza lekcja biblioteczna ph „Mój przyjaciel – kot” była tego namacalnym przykładem. Spotkanie zainspirowała, pierwsza w życiu pierwszoklasistów, lektura szkolna pt. :”Cukierku, ty łobuzie”. W czasie zajęć dzieci poznały kocich bohaterów książek. Zaciekawiła je historia udomowienia kota oraz ciekawostki z życia tego zwierzęcia. Pierwszoklasiści poznali przedstawicieli dzikich kuzynów kota. Sprawdzianem były odpowiedzi na zadawane pytania – egzamin zdały celująco. Na koniec spotkania uczniowie plastycznie wykreowali bajkowego kota. Serdecznie dziękujemy pani Bożenie za spotkanie i poświęcony nam czas.
Wychowawczyni kl.1
W niedzielę 3 listopada reprezentacja naszej w szkoły wzięła udział w Turnieju Tenisa Stołowego o puchar Burmistrza Krynek i Prezesa LUKS Krynki. Dzięki udziałowi w turnieju zawodników z LUKS ABC Pisanica poziom zawodów był bardzo wysoki i był doskonałą okazją do przygotowania się do zawodów drużynowych. Artur Zdanowicz zajął II miejsce, Ewa Jaroszewicz i Emilia Konik IV – V. Szkołę i UKS „Sudovię” Szudziałowo reprezentowali również: Lidia i Zofia Żak, Natalia Żoch i Igor Zdanowicz. Serdeczne gratulacje osiągniętych wyników.
Dziękuję rodzicom za transport i opiekę nad zawodnikami na zawodach sportowych. Wasze zainteresowanie i troska o sportowy rozwój swoich dzieci, utwierdza mnie w przekonaniu że warto rozwijać naszą sekcję tenisa stołowego.
Serdecznie zapraszam wszystkie chętne dzieci i rodziców na treningi we wtorki 14.30 – 15.25, czwartki 17.00 – 18.00 oraz soboty w godzinach 10.00 – 12.00.
Opiekun – Krzysztof Bach
Code Week, czyli Europejski Tydzień Kodowania to akcja promująca programowanie i umiejętności cyfrowe wśród uczestników w ciekawy sposób. W tym roku „tydzień” kodowania odbywał się 14-27 października. Uczniowie naszej szkoły od kilku lat włączają się w tę akcję wykonując zadania związane z kodowaniem. W tym roku nie było inaczej. Zapraszamy na fotorelację z tego wydarzenia.
Dziś w naszej szkole gościliśmy księdza Adama Anuszkiewicza. Było to niezwykłe spotkanie z religijnym i życiowym hip hopem. Językiem młodych ksiądz Adam mówił o pysze i gniewie; o tym, jak chęć poniżania innych wynika z kompleksów i niskiego poczucia własnej wartości. Usłyszeliśmy również kilka jego utworów (m.in. https://www.youtube.com/watch?v=o-T2SlD1hrM, https://www.youtube.com/watch?v=hMgA-BrFKUw&list=PLEQXVPed8LO5_VbufEDw9y8WtDhhTyWCP&index=7). Wszystkim bardzo się podobało. Serdecznie dziękujemy za to wartościowe i pełne pozytywnej energii spotkanie.
Od 8 października do 19 listopada 2024 roku trwa ogólnopolska kampania Dzieciństwo bez Przemocy, realizowana przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę oraz Krajową Koalicję na rzecz Ochrony Dzieci. Partnerem Kampanii jest Rzecznik Praw Dziecka. Celem Kampanii jest przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci w Polsce. Składają się na nią ogólnopolskie i lokalne działania edukacyjne oraz medialne.
W ramach Kampanii możliwe jest skorzystanie z oferty webinarów oraz lekcji online. Webinary skierowane są do rodziców, opiekunów, nauczycieli i koncentrują się na profilaktyce przemocy, rozpoznawaniu jej oznak oraz udzielaniu wsparcia emocjonalnego dzieciom w trudnych sytuacjach. Lekcje online to propozycja dla całych klas, podczas których uczniowie i uczennice mogą zgłębiać tematy dotyczące relacji rówieśniczych, bezpieczeństwa w sieci oraz radzenia sobie z kryzysami psychicznymi.
Link do strony głównej:
https://dziecinstwobezprzemocy.pl/o-kampanii/
Link do strony poświęconej webinarom i lekcjom online: https://dziecinstwobezprzemocy.pl/lekcje-i-webinary/
Kolejny sezon pełen ciekawych, kreatywnych wyzwań przed nami. Pierwsze spotkanie w tym roku szkolnym z Panią Magdą zaowocowało pięknymi pracami.
Pierwszy dzień w szkole, pierwsza lekcja, pierwsze oceny - to bardzo ważne wydarzenia w życiu każdego pierwszoklasisty. Jednakże największe emocje wywołuje w nich uroczystość pasowania na ucznia- jeden z najważniejszych dni w szkolnym kalendarzu imprez. Na ten radosny dzień każdy z pierwszaków czeka z niecierpliwością. Dyrektorski uścisk dłoni oraz dotyk symbolicznego ołówka sprawią, że każdy z nich stanie się pełnoprawnym uczniem. Ten moment zostaje również na długo w pamięci rodziców, którzy z łezką w oku towarzyszą swemu dziecku w tej ważnej chwili.
Zgodnie z tradycją, 22 października 2024 r. uczniowie klasy pierwszej zostali uroczyście przyjęci w poczet społeczności uczniowskiej Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Powstań Narodowych w Szudziałowie. Takie święto nie mogło się odbyć bez honorowych gości.
W trakcie części artystycznej uczennice klasy IV - Maja Borowa i Lilianna Fiłonowicz zabrały pierwszoklasistów do Krainy Wiedzy, w której czekał ich egzamin. Trema jak zwykle w takich sytuacjach była duża, ale najmłodsi uczniowie z charakterystycznym dla ich wieku wdziękiem potrafili dać wspaniały popis swoich możliwości, który wyzwolił wzruszenie w sercach dorosłych. Uczniowie klasy pierwszej udowodnili, że potrafią recytować, śpiewać ( nawet w języku angielskim) tańczyć, popisali się patriotyzmem. Zdany egzamin pozwolił dzieciom uczestniczyć w części oficjalnej uroczystości. Po złożeniu ślubowania przez uczniów i ich rodziców, dyrektor szkoły, pan Krzysztof Bach , wielkim ołówkiem, uroczyście pasował każdego z maluchów na ucznia Szkoły Podstawowej w Szudziałowie. Pierwszoklasiści otrzymali pamiątkowe dyplomy, birety. Kolejnym prezentem były wierszowane życzenia i upominki od klasy III. Starsi uczniowie serdecznie powitali ich w gronie uczniów, oferując pomoc i życząc sukcesów w szkole. Przypomnieli im początek roku szkolnego, kiedy to uczniowie pierwszej klasy przekraczając progi szkoły, czuli się niepewnie. Ale wystarczyły dwa miesiące spędzone pod troskliwym okiem nauczycieli, by nabrali wiary w siebie i z podniesionym czołem przystąpili do ślubowania i uroczystego pasowania na ucznia.
Nie sposób oprzeć się wrażeniu, jak niewiele potrzeba, aby start w nowy etap życia uczynić milszym, cieplejszym i w ten sposób łatwiejszym do zapamiętania. Obserwując przejęcie malujące się na twarzach pierwszoklasistów można stwierdzić, że uroczystość pasowania na ucznia pozostanie na długo w ich pamięci. Ten dzień „osłodził” dodatkowo poczęstunek przygotowany przez rodziców.
A oto uczniowie, którzy dołączyli do szkolnej gromady:
Blanka Borowska
Milena Dmitruk
Nadia Janowicz
Adam Jaroszewicz
Jakub Karpowicz
Tomił Kulikowski
Szymon Kureczko
Emilia Lenkiewicz
Adam Maksimiec
Franciszek Julian Neścior
Bartłomiej Prymaka
Hubert Prymaka
Maria Redosz
Szymon Jan Sawicki
Zofia Sędziak
Drogie Pierwszaki rozpoczynacie ciekawą podróż, która pozwoli Wam odkrywać to, co dotąd było nieznane. Cała społeczność szkolna życzy Wam uśmiechu, radości i jak najwięcej „pomocnych dłoni”, które wprowadzą Was w niezwykłą krainę wiedzy. Ponoć każdy człowiek ma do opowiedzenia tylko jemu przypisaną legendę. Życzę Wam byście odnaleźli własną legendę i opowiedzieli ją swoim życiem najpiękniej jak potraficie.
Serdecznie dziękuję wszystkim , którzy przyczynili się do zorganizowania tej uroczystości, wszystkim, dzięki którym ta uroczystość mogła zaistnieć. Panu Dyrektorowi za dokonanie aktu pasowania na ucznia, szanownym gościom za przybycie, młodym aktorom za przeniesienie nas do Krainy Wiedzy.
Szczególne słowa podziękowania i bezgranicznej wdzięczności kieruję do Rodziców, którzy stanęli na wysokości zadania . Dziękuję Wam za pomoc, wsparcie , wyrozumiałość.
Wychowawczyni klasy I - Luiza Słomińska
Szesnastego października uczniowie klas trzeciej i czwartej naszej szkoły mieli okazję uczestniczyć w niezwykle ciekawych warsztatach, które przeprowadziła Pani Monika Hulewicz z Nadleśnictwa Krynki. Dzieci wysłuchały krótkiej prelekcji dotyczącej ekosystemów zamkniętych w słojach, a następnie pod fachowym okiem Pani Moniki stworzyły własne. Stały się one ozdobą sal lekcyjnych. Serdecznie dziękujemy Pani Monice za interesujące zajęcia.
15 października w naszej szkole odbyła się akademia z okazji Święta Edukacji Narodowej. Uczniowie przygotowali występy kabaretowe, piosenki i życzenia. Tradycyjnie już tego dnia zostały wręczone nauczycielom Nagrody Dyrektora i Wójta. Zapraszamy na fotorelację z tego wydarzenia.
„Edukacja to najpotężniejsza broń, której możesz użyć, aby zmienić świat” – Nelson Mandela
Z okazji Święta Edukacji Narodowej pragnę złożyć najserdeczniejsze życzenia wszystkim pracownikom szkoły. Niech każdy dzień przynosi Wam radość z pracy, która pełni tak ważną rolę w naszym społeczeństwie.
Dziękuję Wam za cierpliwość, wyrozumiałość i życzliwość jaką obdarzacie naszych uczniów. Życzę Wam wielu sukcesów zawodowych i osobistych, szczęścia i radości w gronie rodzinnym. Niech zawsze dopisuje Wam i Waszym najbliższym zdrowie, dzięki czemu spełnią się Wasze plany i marzenia.
Życzliwość i uśmiech jakim obdarzacie się każdego dnia, da Wam radość i inspirację do nauczania i wychowywania kolejnych pokoleń młodych Polaków.
Dzień 14 października 2024 roku jest dniem wolnym od zajęć dydaktyczno – wychowawczych. W tym dniu szkoła prowadzi zajęcia opiekuńcze w godzinach 8.00 – 13.00 na świetlicy szkolnej. Proszę poinformować wychowawców jeśli mają Państwo potrzebę opieki nad dziećmi w tym dniu.
Akademia z okazji Święta Edukacji Narodowej odbędzie się we wtorek 15 października 2024 roku o godz. 11.00.
Z wyrazami szacunku – Krzysztof Bach
W dniach 1-4 października 2024 r. uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami w ramach przedsięwzięcia „Podróże z klasą” wyjechali na wycieczkę po Małopolsce. W ciągu czterech dni zwiedzili Wieliczkę, Wadowice, Kraków, Zakopane, poznając kulturę, tradycję, historię i przyrodę tego regionu.
Pierwszy dzień wycieczki rozpoczęliśmy od zwiedzania Kopalni Soli w Wieliczce. To zabytek klasy światowej, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Wszyscy w strojach górniczych, przemierzając Trasę Górniczą, mogliśmy przenieść się w czasie i zapoznać z trudami pracy w kopalni.
W drugim dniu bawiliśmy się w Energylandii, największym w Polsce Parku Rozrywki w Zatorze. Następnie zwiedziliśmy miejsce narodzin i dorastania Karola Wojtyły – Wadowice: dom rodzinny Ojca Świętego, znajdującą się na rynku bazylikę. Nie mogło oczywiście zabraknąć kremówek papieskich.
Trzeciego dnia mieliśmy okazję sprawdzić swoją kondycję fizyczną, przemierzając górską trasę nad Morskie Oko. Zmęczenie i trud wynagradzały piękne widoki gór otulone mgłą oraz interesujące opowieści przewodników. Kolejnym punktem naszej wycieczki było Muzeum Oscypka w Zakopanem, gdzie odbył się pokaz wyrobu najpopularniejszego z górskich serów. Baca w przystępny, humorystyczny sposób zapoznał nas ze strojem góralskim, regionalnym rękodziełem, historią pasterzy spod Tatr i ich recepturą wyrobu oscypka. Wszyscy mieliśmy okazję samodzielnie zrobić własny serek. Następnie udaliśmy się na spacer po Krupówkach – głównym deptaku Zakopanego.
Ostatniego dnia zwiedziliśmy z przewodnikiem Kraków: Barbakan, Bramę Floriańską, mury miejskie, słynną katedrę na Wawelu, miejsce koronacji królów, krypty, wieżę z Dzwonem Zygmunta. Następnie udaliśmy się do Muzeum Narodowego w Krakowie na prezentację sztuki polskiej XX i XXI wieku. Kolejnym punktem był Rynek Główny: Sukiennice, Wieża Ratuszowa, Bazylika Mariacka. Udaliśmy się też pod pierwszą siedzibę Uniwersytetu Jagiellońskiego – Collegium Maius.
Okazało się, że można połączyć przyjemne z pożytecznym, otrzymać spory pakiet wiedzy i zwiedzić najciekawsze miejsca Małopolski. Pomimo iż pogoda nam nie dopisała, wszyscy stwierdziliśmy, że wycieczka była udana.
Intensywnie wykorzystujemy czas na wycieczce na poznanie piękna polskich tatr. W dniu wczorajszym udaliśmy się na pieszą wędrówkę nad „Morskie Oko”. Pogoda nie dała nam obejrzeć pięknej panoramy morskiego oka. Wiemy teraz jak wygląda i jakie warunki musi spełnić ser, żeby można było go nazwać oscypkiem. Dowiedzieliśmy się tego w czasie warsztatów w muzeum oscypka w Zakopanem. Na koniec dnia odwiedziliśmy najpopularniejszą ulicę w Zakopanem – Krupówki, gdzie mogliśmy kupić pamiątki. Środę poświęciliśmy na rekreację w Zatorze, gdzie korzystaliśmy z atrakcji „Energylandii”. Wracając zajechaliśmy do Wadowic miejsca urodzin Karola Wojtyły, odwiedziliśmy muzeum oraz katedrę. Nie zabrakło też czasu na spróbowanie słynnej kremówki o której papież Jan Paweł II wspominał w swoich homiliach. Dziś już wracamy jednak czeka nas jeszcze poznanie historii dawnej stolicy Polski – Krakowa.
W dniu dzisiejszym udaliśmy się na wycieczkę szkolną Zakopane – Wieliczka – Kraków. Dzięki dofinansowaniu z programu „Podróże z klasą”, zobaczymy piękne polskie góry. Uczniowie naszej szkoły zobaczą miejsca o których uczą się na lekcjach historii i geografii. W dniu dzisiejszym odwiedzimy Wieliczkę, a w niej kopalnię soli gdzie przejdziemy trasą górniczą.
Pozdrawiamy z trasy
Dnia 28.09.2024 w Szkole Podstawowej nr 8 w Białymstoku odbył się towarzyski turniej piłki ręcznej chłopców Enea Cup.
Uczniowie naszej szkoły świetnie się zaprezentowali zajmując trzecie miejsce w klasyfikacji końcowej. Wyniki: 1)SP Szudziałowo - SP Dąbrowa Białostocka 13-6
2)MOKS Słoneczny Stok Białystok - SP Szudziałowo 19 - 14
3)SP Szudziałowo - Handbal Bielsk Podlaski 10-8
4)Diament Ostrołęka - SP Szudziałowo 12 - 10
Najlepszym zawodnikiem naszego zespołu uznany został Andrzej Olchowik . Najlepszym bramkarzem turnieju uznany został Krystian Wiśniewski.
Skład SP Szudziałowo:
1.Bułatewicz Antoni
2.Jaroszewicz Piotr
3.Supronik Jakub
4.Wiśniewski Krystian
5.Zdanowicz Artur
6.Bietkał Przemysław
7.Smiekh IIlia
8.Zdanowicz Igor
9.Żukiewicz Stanisław
10.Olchowik Andrzej
11.Reszotko Igor
12.Sokołowski Michał
Klasyfikacja końcowa turnieju:
1.MOKS Słoneczny Stok Białystok
2.Diament Ostrołęka
3.Szkoła Podstawowa w Szudziałowie
4.Szkoła Podstawowa w Dąbrowie Białostockiej
5.Handbal Bielsk Podlaski