Matematyka – niekwestionowana królowa nauk. Trudno sobie wyobrazić bez niej codzienne życie. Przecież liczymy pieniądze, czas, odległości, ważymy i mierzymy, określamy położenie przedmiotów w przestrzeni – a jednak wielu z nas kojarzy się jedynie z zagmatwanymi obliczeniami w zeszytach szkolnych. Dlatego właśnie powstał Międzynarodowy Dzień Matematyki. Święto to ma na celu ukazać, że matematyka jest przydatna w życiu codziennym, że może być przyjemna i dawać radość. Uczniowie klas 1- 3 naszej szkoły i w tym roku postanowili uczcić ten dzień biorąc udział w turnieju matematycznym. Trzy zespoły, w których składzie wystąpili reprezentanci każdej z klas rozwiązywały zadania, zagadki i łamigłówki wykorzystując dotychczas zdobytą wiedzę, spryt i logiczne myślenie. Pomimo przyznawanych punktów i wyłonienia zwycięskiej drużyny, rywalizacja nie była tu głównym celem. Zgodnie z założeniami Dnia Matematyki spędziliśmy miło czas wytężając szare komórki.
Z okazji Dnia Liczby Pi nasi uczniowie wykonali PIękne modele z dowolnych materiałów. Na najciekawsze modele można głosować na szkolnym facebooku do 20 marca! O zwycięstwie decyduje liczba polubień. Niech wygra najPIękniejsza!
Wspólnie z Centrum Popularyzacji Matematyki SIGNUM Wydziału Informatyki Politechniki Białostockiej rozpoczynamy kampanię upowszechniania łamigłówek diagramowych.
Inicjatywa ta pozwoli uczniom na rozwijanie umiejętności logicznego myślenia i kreatywności, oraz stworzy przestrzeń do relaksu i integracji.
Podczas przerw, w wolnym czasie warto rozwiązać zagadkę, która pobudzi szare komórki do myślenia;-)
Łamigłówki będą aktualizowane co tydzień.
Można wziąć do domu i wspólnie pogłówkować;-)
Zapraszamy do zabawy!
W dniach 24-28 lutego uczniowie klas 4-8 uczestniczyli w wielu akcjach polonistycznych upowszechniających wiedzę o języku polskim i rozwijających umiejętności ortograficzne wśród uczniów.
Doskonałą okazją do sprawdzenia wiedzy i biegłości w pisaniu był konkurs ortograficzny „O Pióro Dyrektora Szkoły”. Było to wyjątkowe wydarzenie, które zgromadziło wielu chętnych. Tegoroczne dyktando obejmowało różne trudności ortograficzne, w tym wyrazy z prowadzonej innowacji pedagogicznej „Ortograficzne słówko tygodnia”.
Zwieńczeniem całego wydarzenia było wręczenie przez Dyrektora szkoły i Pani Wójt nagród – ekskluzywnych piór z imiennym grawerem Mistrzom Ortografii. Laureaci uhonorowani tym wyróżnieniem to:
Zwycięzcom gry terenowej, sprawdzającej wiedzę o języku polskim, wręczono certyfikaty „Mistrza języka polskiego”.
Organizatorzy wyrazili nadzieję, że dyktando „O Pióro Dyrektora Szkoły” stanie się tradycją w naszej szkole i przyczyni się do rozwoju umiejętności językowych uczniów.
Serdecznie zapraszamy. Szczegóły na https://facebook.com/events/s/charytatywny-turniej-pi%C5%82ki-sia/1635832333766089/
5 marca grupy przedszkolne udały się z wizytą do gabinetu dentystycznego. Nieprzypadkowo wybraliśmy tę datę, gdyż 5 marca przypada Ogólnopolski Dzień Dentysty. Z tej okazji dzieci chciały serdecznie podziękować Panu doktorowi Adamowi Janoszukowi za to, że każdego dnia dba o zdrowie ząbków i piękny uśmiech wszystkich dzieci. Przedszkolaki wręczyły piękne laurki i życzyły Panu doktorowi dużo zdrowia, satysfakcji z pracy, sukcesów zawodowych oraz samych pięknych i zdrowych uśmiechów wokół.
5 marca obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Dentysty. To święto tych, którzy każdego dnia dbają o zdrowie jamy ustnej, pomagając pacjentom cieszyć się pięknym uśmiechem, a przy tym chroniąc przed wieloma chorobami. Uczniowie klas 1-3 naszej szkoły postanowili podziękować za opiekę Panu doktorowi Adamowi Jaroszukowi, który na co dzień dba o zdrowie ząbków naszych dzieci. Były piękne laurki, najlepsze życzenia i pamiątkowe zdjęcie. Panu doktorowi życzymy dużo zdrowia, satysfakcji z wykonywanej pracy i sukcesów.
W bieżącym roku szkolnym uczniowie klasy pierwszej realizują innowację pedagogiczną pt.: „Literki w akcji". Głównym jej celem jest aktywizacja uczniów w procesie nauki alfabetu, rozwijanie kompetencji kluczowych poprzez integrację nauki z działaniami twórczymi i wykorzystaniem różnorodnych metod. Innowacja ma również na celu wzmocnienie współpracy między domem, a szkołą oraz rozwój kompetencji społecznych uczniów.
W pierwszym okresie (wrzesień 2024 - styczeń 2025) innowacja była realizowana poprzez różnorodne zadania związane z wprowadzaniem nowych liter. Każde zajęcia były starannie przygotowane i dostosowane do indywidualnych potrzeb uczniów, co pozwoliło na skuteczne osiąganie założonych celów edukacyjnych.
Rodzice aktywnie włączyli się w proces edukacyjny poprzez regularne śledzenie postępów swoich dzieci oraz pomoc w przygotowaniu pomocy do zadań projektowych. Rodzice uczniów oraz nauczyciele z innych szkół mieli możliwość śledzenie naszych aktywności poprzez grupę projektową na Facebooku.
W pierwszym okresie zaobserwowano znaczące postępy uczniów w zakresie: znajomości poznanych liter i umiejętności ich zastosowania, rozwoju motoryki małej poprzez ćwiczenia manualne, umiejętności pracy w grupie i komunikacji z rówieśnikami, koordynacji ruchowej dzięki aktywnościom fizycznym, percepcji sensorycznej poprzez różnorodne doświadczenia dotykowe. Szczególnie efektywne okazały się: zajęcia ruchowe łączące naukę liter z aktywnością fizyczną, ćwiczenia sensoryczne wykorzystujące różnorodne materiały, praca w parach i małych grupach, systematyczna współpraca z rodzicami.
Dotychczasowe efekty innowacji wskazują na jej wysoką skuteczność w rozwijaniu umiejętności czytania i pisania oraz kompetencji społecznych uczniów.
Wychowawczyni kl. 1 - L S.
Uczniowie klas drugiej i trzeciej naszej szkoły mieli ogromną przyjemność odwiedzić panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Szudziałowie. Koniec karnawału był doskonałym pretekstem do tego spotkania. Tradycyjnie czas ten kończymy słodkim akcentem. Trudno sobie wyobrazić Tłusty Czwartek bez pączków, faworków czy róż karnawałowych. To właśnie Panie Alicja Dzienisowicz, Danuta Klejbuk, Grażyna Bobrowska, Agnieszka Fiłonowicz, Mirosława Kuźmicka przybliżyły dzieciom tradycje kulinarne i to nie tylko w teorii. Uczniowie samodzielnie wykonali róże i faworki, a warsztaty zakończyły się degustacją tych pyszności. Serdecznie dziękujemy za poświęcony czas, cierpliwość i ogrom pozytywnej energii, z którą się spotkaliśmy. Życzymy Paniom dużo zdrowia i sił do realizacji swoich pasji.
Uczniowie i wychowawczynie klas 2 i 3
Dzieci z zerówki pragną podziękować Paniom z Koła Gospodyń Wiejskich w Szudziałowie: Pani Alicji Dz., Pani Danusi K., Pani Grażynie B. I Pani Grażynie K. Oraz Pani Iwonie R., za sprawą których Tłusty Czwartek stał się naprawdę tłusty i słodki. Dzieci same mogły wałkować, wykrawać , sklejać i wywijać słodkie przysmaki. Nagrodą było zjedzenie tych pyszności. Serdecznie dziękujemy za nasze spotkanie ( mamy nadzieję, że nie ostatnie ), za przekazane wiadomości o tradycji związanej z Tłustym Czwartkiem, pokazanie dzieciom, że mogą niektóre rzeczy robić same. Paniom życzymy dużo zdrówka, sił aby mogły realizować dalej swoje pasje. Do rychłego zobaczenia.
Spotkania z seniorami pozwalają dzieciom nawiązać relacje z osobami starszymi, dostrzec ich potencjał. Takie międzypokoleniowe działania przynoszą wiele korzyści: wzmacniają więzi w społeczności lokalnej, wzbogacają procesy uczenia się zarówno dzieci, jak i osób starszych, a przede wszystkim dają radość obu stronom. Bo kto lepiej, niż seniorzy, przekaże młodszemu pokoleniu polskie zwyczaje i tradycje, pokaże jak je kultywować?
Wizyta w Kole Gospodyń Wiejskich, była dla dzieci wartościową lekcją wychowawczą, która uczy szacunku i życzliwości jaką należy okazywać osobom starszym. Pierwszoklasiści, pod troskliwą opieką pań prowadzących, wykonały faworki. Miło było obserwować zaangażowanie dzieci i radość z tworzenia tych smakołyków. Spotkanie zakończyło się wspólną degustacją wypieków.
Serdecznie dziękujemy paniom: Wiesi Dzienisowicz, Grażynie Bobrowskiej, Grażynie Kuklik, Danusi Klejbuk i Iwonie Radziwonowskiej za wspaniałe spotkanie - za ogrom cierpliwości, wyrozumiałości, za miłą, domową atmosferę.
Wychowawczyni kl. 1- L.S.
26 lutego przedszkolaki przeniosły się w pradawne czasy, świętując Dzień Dinozaura. Te stworzenia fascynują każde dziecko ponieważ kryją wiele tajemnic, zaskakują wielkością oraz swoim wyglądem. Przedszkolaki na samym początku poznały historię dinozaurów, dowiedziały się czym się żywiły, jak wyglądały oraz jak wyginęły. Dzieci brały udział w różnych konkurencjach m.in. odkrywały jaja dinozaurów podczas zabawy ze światłem, układały puzzle, brały udział w zabawach ruchowo- naśladowczych, wykonały zadania związane z kodowaniem. Przedszkolaki udały się też na wykopaliska, gdzie szukały zakopanych skamieniałych szkieletów. To był wspaniale spędzony czas !
Zmysły pomagają nam poznawać świat. Mamy ich pięć, każdy z nich odpowiada za inną sferę i wszystkie są ważne. W piątek, 28.02 mieliśmy okazję dowiedzieć się nieco więcej o wzroku. Pomógł nam w tym gość specjalny – pani Iwona Kalinowska, szkolna pielęgniarka. Z czego składa się oko? Jak należy dbać o wzrok? Ile czasu można spędzić przed ekranem? Odpowiedzi na te i inne pytania pomogły uczniom klas 1-3 i starszej grupy przedszkolnej uporządkować posiadaną wiedzę oraz wzbogacić ją o nowe fakty. Serdecznie dziękujemy Pani Iwonie za ciekawą prelekcję i poświęcony czas. Jesteśmy przekonani, że zdobyta wiedza pomoże nam właściwie dbać o tej ważny narząd.
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego przypadający na 21 lutego to okazja do podkreślenia piękna i wartości naszego języka. Uczniowie klas 4-8 podczas lekcji języka polskiego w sposób szczególny zwracali uwagę na różnorodność języka, uczestnicząc w grze terenowej „Mam to na końcu języka", dyktandzie oraz zabawach z łamańcami językowymi.
Doskonałą okazją do pogłębienia wiedzy o języku polskim, a także do integracji uczniów była gra terenowa. Rywalizacja była emocjonująca. a uczestnicy wykazali się wiedzą i sprytem. Dyktando „O Pióro Dyrektora Szkoły” było wymagające, ale jednocześnie interesujące, co sprawiło, że uczestnicy podeszli do niego z dużym zaangażowaniem. Każdy uczeń mógł „zabrać ze sobą” wybrane słówko i wykazać się kreatywnością, tworząc z nim np. wierszyk, mem, opowiadanie, ułatwiające zapamiętanie jego pisowni. Na zakończenie dnia wszyscy mieli okazję zmierzyć się z łamańcami językowymi. Trudne do wymówienia zdania dostarczyły dobrej zabawy.
Uczniowie, bawiąc się, poznawali złożoność języka, pułapki językowe i ortograficzne, by z większą świadomością zwracać uwagę na potrzebę troski o język ojczysty.