Uczennice naszej szkoły wzięły udział w finałach wojewódzkich organizowanych przez Szkolny Związek Sportowy i Podlaski Okręgowy Związek Tenisa Stołowego. Do zawodów można było zgłosić po trzech zawodników w każdej kategorii i na tej podstawie był ustalony wynik drużynowy. Szkołę Podstawową w Szudziałowie reprezentowały uczennice klasy piątej: Ewa Jaroszewicz, Emilia Konik i Natalia Żoch. Wytrenowane umiejętności i zdobyte doświadczenie pomogły dziewczętom zdobyć III miejsce w kategorii drużynowej. Indywidualnie dziewczęta zajęły miejsca:
Ewa Jaroszewicz – V miejsce
Natalia Żoch – VII miejsce
Emilia Konik – IX miejsce
Gratuluje dziewczętom osiągniętych wyników nie wzięły się one z przypadku, są efektem systematycznej pracy na treningach.
Trener sekcji – Krzysztof Bach
Zapraszam uczniów naszej szkoły na zajęcia dodatkowe – treningi. Im wcześniej zaczniesz, tym więcej będziesz umiał.
2 maja 2025 roku jest dniem wolnym od zajęć
dydaktyczno - wychowawczych dla uczniów. W tym dniu szkoła organizuje opiekę na
świetlicy szkolnej uczniom i przedszkolakom. Szkoła w tym dniu jest czynna od
godz. .00 do godz. 13.00. Serdecznie zapraszamy. Zainteresowani rodzice
pozostawieniem dziecka pod opieką nauczyciela proszę o kontakt z wychowawcą
grupy.
Z poważaniem
Krzysztof
Bach
Turniej tenisa stołowego o puchar prezesa Banku Spółdzielczego w Sokółce został rozegrany w Sidrze w dniu 1 mają 2025 roku. Nasz klub stawił się na zawodach w liczniej reprezentacji. Kategoria klas 1-3: Dziewczęta Basia Jaroszewicz I miejsce, Zosia Sędziak - 5 miejsce, Chłopcy: Adaś Jaroszewicz - 2 miejsce, Gabryś Tarasewicz - 5 miejsce, Kuba Karpowicz - 7 miejsce.
Kategoria klas 4-6:
Ewa Jaroszewicz - 1 miejsce, Emilia Konik - 2 miejsce, Natalia Żoch - 3 miejsce, Zofia Żak - 4 miejsce, Lidia Żak -5 miejsce, Anna Załuska - 6 miejsce, Lena Staniszewska - 7 miejsce,
Chłopcy: Artur Zdanowicz 3 miejsce, Jakub Supronik 7 miejsce, Igor Zdanowicz i Antek Bułatewicz miejsca 9-12,
Dziewczęta 7-8 Zosia Bach 1 miejsce.
Dziewczęta były bezkonkurencyjne zdobywając złote medale we wszystkich kategoriach. Serdecznie Gratulujemy!!!
30 kwietnia w naszej szkole odbyła się akademia z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uroczystość rozpoczęła się wspólnym odśpiewaniem hymnu państwowego, po którym uczniowie przedstawili program słowno-muzyczny poświęcony wydarzeniom z 1791 roku. Prezentowane wiersze i pieśni patriotyczne przypomniały o znaczeniu Konstytucji 3 Maja jako symbolu wolności i walki o niepodległość. Silne emocje wzbudził taniec z flagami w wykonaniu czwartoklasistów, który stanowił symboliczny wyraz szacunku dla ojczyzny.
Akademia była okazją do wspólnego świętowania jednego z najważniejszych wydarzeń w dziejach naszego kraju.
W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Ziemi odbył się turniej wiedzy ekologicznej dla uczniów klas IV-VIII. Głównym celem konkursu było upowszechnianie wiedzy o przyrodzie i jej formach ochrony oraz promowanie wśród uczniów aktywnej postawy proekologicznej w życiu codziennym. Ze wszystkich klas wyłoniono zespoły trzyosobowe, które rywalizowały ze sobą o zdobycie jak największej liczby punktów za poszczególne zadania. Odbyły się cztery rundy z pytaniami. Runda finałowa, za którą można było otrzymać najwięcej punktów polegała na sprawdzeniu umiejętności uczniów z prawidłowego segregowania odpadów. Turniej był nie tylko formą rywalizacji, ale też przestrzenią do dzielenia się wiedzą i doświadczeniem.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom turnieju, kibicującym uczniom oraz nauczycielom za stworzenie wspaniałej atmosfery podczas rywalizacji. Szczególne podziękowania składamy Pani Krystynie Wiszniewskiej i Pani Marcie Prymaka za pracę w komisji konkursowej. Wszyscy uczestnicy turnieju otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz książki o tematyce przyrodniczej.
Wyniki turnieju:
I miejsce – klasa VII
II miejsce – klasa VI
III miejsce – klasa IV
IV miejsce – klasa V
V miejsce – klasa VIII
Z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi został rozstrzygnięty szkolny konkurs plastyczny skierowany do uczniów klas IV – VIII. Celem konkursu pt.: „Nasza planeta – Ziemia” było rozwijanie wyobraźni plastycznej oraz propagowanie ochrony przyrody i zapobieganie jej dewastacji. Do szkolnej komisji dostarczono siedem prac plastycznych spełniających wymagania konkursowe. Zadaniem uczestników było wykonanie przestrzennego lub płaskiego modelu Ziemi z hasłem ekologicznym promującym ochronę naszej planety. Prace plastyczne były wykonane ciekawą techniką, samodzielnie lub w zespole dwuosobowym. Uczestnicy konkursu wykazali się niezwykłą kreatywnością oraz pomysłowością. Wszystkie modele Ziemi zostały wyeksponowane na wystawie szkolnej. Uczestnikom konkursu plastycznego ogromnie dziękujemy za udział i wykonanie bardzo ciekawych prac.
Wyniki konkursu:
I miejsce :
II miejsce
III miejsce
Wyróżnienie
W dniu 28 kwietnia uczniowie z klasy czwartej uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych w Arboretum w Kopnej Górze, które zorganizowało Nadleśnictwo Supraśl. Pod opieką p. Iwony Zinkiewicz oraz p. Marzeny Akimowicz uczestnicy zajęć poznawali różne gatunki roślin zielnych, krzewów i drzew rosnących w parku botanicznym. Pani Iwona Zinkiewicz uczyła rozpoznawania rodzimych i obcych gatunków roślin. Uczniowie zapisywali ważne informacje o roślinach rosnących w ogrodzie botanicznym w celu dobrego przygotowania się do konkursu pt.: „Rośliny wokół nas”. Nadleśnictwo zasponsorowało naszym uczniom długopisy oraz notesy.
Dziękujemy bardzo p. Iwonie Zienkiewicz za cenną lekcję przyrody.
Marzena Akimowicz
Młodsza ekipa wystartowała w Mistrzostwach Województwa Podlaskiego Skrzatów w Białymstoku, gdzie oprócz doświadczenia Basia Jaroszewicz zdobyła brązowy medal. Gabryś Tarasewicz uplasował się na 5 miejscu, a Adaś Jaroszewicz na 7. Po raz pierwszy w zawodach wystartowała nasza jedna z najmłodszych zawodniczek - Iga Tarasewicz.
Starsza drużyna wzięła udział w turnieju o puchar starosty sokólskiego w Sokółce. Ewa Jaroszewicz zajęła 5 miejsce, Emilia Konik - 6, a Natalia Żoch -7. Dziękuję rodzicom za pomoc w transporcie i opiekę na zawodach. Gratuluję wyników naszym zawodniczkom i zawodnikom.
25 kwietnia odwiedził nas wyjątkowy gość – pan leśniczy Tomasz Fiedorowicz. Opowiedział dzieciom o swojej pracy, która okazała się prawdziwą przygodą!
Leśne zwierzęta, drzewa, codzienne patrole i troska o przyrodę – to tylko część tematów, o których usłyszeliśmy. Pan Tomasz z ogromnym zaangażowaniem odpowiadał na pytania naszych przedszkolaków i uczniów klas 1-3 (a było ich naprawdę dużo!).
Dzieci były zachwycone i chłonęły każdą ciekawostkę jak gąbka!
Dziękujemy panu Tomaszowi za inspirującą wizytę, mnóstwo wiedzy i pasję, którą potrafi zarazić każdego – nawet najmłodszych!
To był dzień pełen wrażeń i jeszcze większej miłości do przyrody!
W marcu 2025r został ogłoszony konkurs pt. „Pisanka wielkanocna”. Organizatorem konkursu była Świetlica Szkolna.
Celem konkursu było: kształtowanie wyobraźni plastycznej uczniów, rozwijanie zdolności plastycznych, popularyzowanie tradycji wielkanocnych. Wszystkie powyższe cele zostały zrealizowane o czym świadczy różnorodność zaprezentowanych prac wykonanych różnymi technikami.
Zainteresowanie konkursem było duże, do konkursu zgłoszono 22 Pisanki Wielkanocne wykonane techniką dowolną.
Jury miało burzliwe obrady, trochę sprzeczek, dużo argumentów od każdego jurora. Przy ocenie prac wzięto pod uwagę: wartość artystyczną, inwencję i estetykę twórczą, zachowany format prac. Ważnym kryterium była samodzielność wykonania prac. Wszystkie prace były bardzo ciekawe i oryginalne, prezentowały wysoki poziom wyobraźni plastycznej. Uroczyste rozdanie nagród zwycięzcom odbyło się w Świetlicy szkolnej w dniu 15.04.2022r. W dniu 11.04.2022r. spośród 22 prac komisja konkursowa wyłoniła zwycięzców konkursu, którzy wykonali najciekawszą pisankę. Oto oni:
I. Kategoria Klasa I – III SP
I m. - Bartłomiej Prymaka;
II m.- Szymon Sawicki;
III m.- Emilia Sobolewska;
Wyróżnienie: Tomił Kulikowski;
II. Kategoria Klasa IV – VIII
I m. - Julia Jacewicz;
II m.- Ewa Jaroszewicz;
III m.- Igor Zdanowicz;
Wyróżnienie: Krystian Wiśniewski;
Wyróżnienie: Artur Zdanowicz;
Podczas wydarzenia Dyrektor szkoły, wręczając nagrody, złożył wszystkim obecnym serdeczne życzenia spokojnych, pełnych nadziei i rodzinnego ciepła Świąt Wielkanocnych.
Laureaci konkursu otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe. Pozostali uczestnicy otrzymali dyplomy i upominki. Komisja Konkursu składa serdeczne podziękowania uczniom za pełną zaangażowania pracę, za piękno, które wniesione zostało w tę wyjątkową inicjatywę i gratuluje osiągnięć wspaniałym młodym artystom.
Gratulacje!!!
Prace konkursowe można podziwiać w Świetlicy szkolnej.
Wszystkim dzieciom i rodzicom życzymy spokojnych Świąt Wielkiej nocy, radości i uśmiechu na co dzień.
We środę 16 kwietnia 2025r. w naszej szkole uczciliśmy 1000 rocznicę koronacji pierwszego króla Polski Bolesława Chrobrego. Głównym elementem uroczystości była inscenizacja w wykonaniu uczniów klasy IV pod kierunkiem wychowawczyni Marty Prymaka i nauczyciela historii Mariusza Łapińskiego. W czasie przedstawienia uczniowie zaprezentowali sceny historyczne z czasów pierwszych Piastów: chrzest Mieszka I w 966 roku, misja i męczeńska śmierć świętego Wojciecha
w 997 roku oraz zjazd gnieźnieński w 1000 roku. Kulminacyjnym momentem przedstawienia była koronacja Bolesława Chrobrego w 1025 roku.
Po zakończeniu przedstawieniu najmłodsi widzowie z klas 0-III odpowiadali na pytania dotyczące dziejów Polski pierwszych Piastów, dostając za poprawne odpowiedzi słodkie nagrody.
Podczas uroczystości nastąpiło podsumowanie dwóch konkursów historycznych, które
w ostatnich dniach zostały przeprowadzone w naszej szkole. Najlepszym uczestnikom dyplomy
i nagrody rzeczowe wręczali: Dyrektor Szkoły Krzysztof Bach oraz nauczyciel historii Mariusz Łapiński.
W konkursie na najlepszą prezentację o tematyce katyńskiej wzięło udział 7 uczniów, główną nagrodę zdobyła Julia Jacewicz (kl. VII). Zostały również wyróżnione prace: Michała Prymaki (kl. VII), Zosi Żak (kl. V) oraz Małgosi Dmitruk (kl. V).
Odbył się również Szkolny Konkursie Wiedzy „Polska Piastów 965-1138”, w którym wzięło udział 17 uczniów z klas IV-V oraz VII-VIII. Najlepsze wyniki osiągnęli: I miejsce – Zosia Żak (kl. V),
II miejsce – Lidia Żak (kl. V), III miejsce – Lila Fiłonowicz (kl. IV), IV miejsce – Radek Snarski (kl. VIII),
V miejsce – Maks Żoch (kl. VII) , VI miejsce – Igor Zdanowicz (kl. V).
Dziękujemy wszystkim uczestnikom, gratulujemy laureatom i zapraszamy do dalszych aktywności w imprezach, które odbywają się w naszej szkole.
O tym, że "Nasze Obowiązki i Prawa to Wielka Sprawa" przypomniał młodszym uczniom naszej szkoły teatr Arena z Białegostoku.
Czy macie ochotę zostać projektantami mody i jednocześnie pomóc naszej planecie? Czy wiecie, że moda może zmieniać świat? Z okazji Dnia Ziemi organizujemy wyjątkowy „Ekologiczny pokaz mody”, na który zapraszamy wszystkich uczniów naszej szkoły.
Co trzeba zrobić?
Dlaczego warto wziąć udział?
Kiedy i gdzie?
Jak wziąć udział?
Kilka wskazówek:
Organizatorzy
13 kwietnia reprezentacja młodziczek wystartowała w turnieju o mistrzostwo województwa. Po zaciętych meczach uplasowaliśmy się na czwartej lokacie. Nasz klub reprezentowały: Ewa Jaroszewicz, Natalia Żoch, Emilia Konik. Serdecznie gratulujemy
W tym roku wypada 82 rocznica powstania w getcie warszawskim. W związku z tamtymi tragicznymi wydarzeniami już po raz trzynasty odbywa się akcja społeczno – edukacyjna ph. Żonkile. Tegoroczny program jej towarzyszący poświęcony jest odwadze i jej różnym obliczom – tej codziennej o utrzymanie się przy życiu, jaki i tej podejmowanej w walce. Powstanie i wojnę przeżyło niewielu Żydów. Wśród nich był ostatni przywódca powstania, Marek Edelman. To właśnie od jego gestu – składania żółtych kwiatów pod pomnikiem Bohaterów Getta – pochodzi symbol akcji. W ramach obchodów rocznicy uczniowie klas 1 – 3 zostali zaproszeni do Biblioteki, gdzie wysłuchali opowiadania pt.: „Challenge” oraz wykonali piękne papierowe żonkile. Te żółte kwiaty symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. Dziękujemy Pani Danucie Kulmaczewskiej za zaproszenie.
11 kwietnia 2025 r. uroczyście uczciliśmy 85. rocznicę Zbrodni Katyńskiej. Wydarzenie to miało wyjątkowy charakter i zgromadziło mieszkańców, uczniów, nauczycieli, księży, przedstawicieli władz oraz służb mundurowych.
Obchody rozpoczęły się od uroczystej akademii przygotowanej przez uczniów naszej szkoły, która odbyła się w kościele parafialnym. Młodzież w sposób przejmujący zaprezentowała montaż słowno-muzyczny, w którym przywołała wspomnienia, fakty historyczne oraz fragmenty poezji poświęconej ofiarom Zbrodni Katyńskiej.
Bezpośrednio po akademii odprawiona została msza święta. W modlitwie wierni łączyli się duchowo z tymi, którzy zostali zamordowani w Katyniu tylko dlatego, że byli Polakami – oficerami, lekarzami, nauczycielami, duchownymi, funkcjonariuszami.
Po zakończeniu liturgii złożono kwiaty i zapalono znicze przy wmurowanej w kościele tablicy upamiętniającej Marię Borzuchowską i por. Tadeusza Borzuchowskiego – mieszkańca naszej ziemi, żołnierza 81. Pułku Piechoty i 7. Pułku Piechoty Legionów, który zginął w Katyniu. Następnie delegacje uczniów, nauczycieli, przedstawicieli władz lokalnych i służb mundurowych oddały hołd przy Dębie Katyńskim, który stanowi żywe świadectwo pamięci o por. Tadeuszu Borzuchowskim i wszystkich Polakach, którzy stracili swe życie w Katyniu.
Zwieńczeniem uroczystości było złożenie kwiatów przy Placówce Straży Granicznej w Szudziałowie noszącej imię por. Tadeusza Borzuchowskiego.
Na wyrazy uznania zasługują nauczyciele przygotowujący uczniów do udziału w akademii: Pani Barbara Czeremcha, Pani Agata Sitko, Pani Alina Olchowik, Pan Jarosław Wojewódzki. Ogłoszony był również przez Panów: Mariusza łapińskiego i Tadeusza czeremchę konkurs na prezentację multimedialną dotyczącą Zbrodni Katyńskiej. Zwycięska prezentacja Julii Jacewicz, uczennicy klasy VII została zaprezentowana przed akademią w kościele. Będziemy mogli ją również zobaczyć, gdyż upublicznimy ją na stronie internetowej.
Serdecznie dziękuję za udział w uroczystościach przedstawicielom samorządu lokalnego, radnym oraz funkcjonariuszom Straży Granicznej, Straży Pożarnej (wraz z pocztem sztandarowym) oraz Żołnierzom Wojska Polskiego.
Obchody 85. rocznicy Zbrodni Katyńskiej były ważną lekcją historii, patriotyzmu i odpowiedzialności za pielęgnowanie dziedzictwa narodowego. Pokazały, że pamięć o tragicznych losach elity polskiej inteligencji wciąż jest żywa i przekazywana kolejnym pokoleniom z szacunkiem i dumą.