„Pada śnieg, prószy śnieg,
wszędzie go nawiało.”
(Józef Czechowicz "Zima")
Najmłodsi uczniowie naszej szkolnej świetlicy to niezwykli i wrażliwi obserwatorzy otaczającego nas świata. Tym razem ich inspiracją stała się zima i jej uroki Pięknie poradzili sobie z tym tematem. A teraz możecie je podziwiać i cieszyć się ich urokiem w naszej galerii.
Cele konkursu:
· rozwijanie zainteresowań literackich;
· poszukiwanie literackich wzorców i wartości istotnych w życiu człowieka;
· kształtowanie kultury żywego słowa oraz doskonalenie warsztatowych umiejętności recytatorskich;
· zainteresowanie uczniów poezją;
· uczenie rywalizacji w przyjaznej atmosferze.
Uczestnicy:
Konkurs skierowany jest do uczniów klas I-VIII oraz oddziałów przedszkolnych Szkoły Podstawowej w Szudziałowie.
· każdy uczestnik prezentuje jeden wybrany wiersz Jana Brzechwy - czas prezentacji nie może przekraczać 5 minut;
· możliwa jest recytacja wiersza z podkładem muzycznym, charakteryzacją lub rekwizytem.
Przebieg konkursu:
Konkurs przebiega w II etapach:
I etap- eliminacje klasowe.
Klasa typuje w wyniku eliminacji 3 uczestników do kolejnego etapu. Zgłoszenie wyłonionych uczniów należy przekazać do koordynatora konkursu- p. Luizy Słomińskiej do dnia 8 lutego 2023 r.
II etap – eliminacje szkolne.
Eliminacje odbędą się 22 lutego 2023 r. o godzinie 11.00 w małej sali gimnastycznej.
Kryteria oceny:
Powołana komisja dokona oceny wg następujących kryteriów:
· dobór tekstu i jego pamięciowe opanowanie,
· wyrazista i poprawna recytacja,
· interpretacja tekstu,
· ogólny wyraz artystyczny (uzasadniony gest sceniczny, element ruchu, strój).
Nagrody:
Laureaci otrzymują drobne upominki i dyplomy. Pozostali uczestnicy konkursu otrzymują dyplomy potwierdzające ich udział w konkursie.
Organizatorzy- wychowawczynie kl. 1- 3
Koordynator – p. Luiza Słomińska
Karta zgłoszenia ucznia
do szkolnego konkursu recytatorskiego
„Brzechwa dzieciom”
Imię i nazwisko ucznia …………………………………………………………………………………………………
Klasa ……………………………
Tytuł wiersza ................................................................................................................
Podpis rodzica/prawnego opiekuna ……………………………………………………….
REGULAMIN
szkolnego konkursu plastycznego
„W magicznym świecie Jana Brzechwy”
Cele konkursu:
- rozbudzanie zainteresowań czytelniczych,
- kształtowanie zdolności plastycznych uczniów,
- rozwijanie wyobraźni i kreatywności.
Organizatorzy – wychowawczynie kl. 1- 3
Koordynatorki – p. Bożena Kamińska i p. Monika Bułatewicz.
1. Konkurs adresowany jest do uczniów klas 1-8 oraz oddziałów przedszkolnych naszej szkoły.
2. Zadaniem konkursu jest wykonaniu ilustracji do wybranego wiersza Jana Brzechwy.
3. Praca może być wykonana techniką dowolną (np. malarstwo, rysunek, grafika…) w formacie A3 lub A4.
4. Każda praca powinna być podpisana ( na odwrocie) . Metryczka powinna zawierać imię i nazwisko oraz klasę oraz tytuł wiersza, do którego ilustracja została wykonana .
5. Prace należy składać do dnia 15 lutego 2023 r. (w sali 109 )
6. Wyniki konkursu ogłoszone zostaną podczas eliminacji szkolnych konkursu recytatorskiego „ Brzechwa dzieciom” w dniu 22 lutego 2023 r.
Wyróżnione prace zostaną nagrodzone.
Organizatorzy- wychowawczynie kl. 1-3
Po raz pierwszy w tym roku uczniowie klas 1-3 naszej szkoły mieli okazję uczestniczyć w zajęciach w GOKAIR w Szudziałowie. Warsztaty sensoplastyczne pod hasłem „Zimowe inspiracje” sprawiły dzieciom wiele radości. Pod okiem Pani Magdy Jucha z prostych materiałów powstały niezwykłe prace. Serdecznie dziękujemy za spotkanie.
Wychowawczynie klas 1-3
Cele konkursu:
Zasady uczestnictwa w konkursie:
Jury oceniać będzie recytatorów w 2 kategoriach:
– uczniowie klas IV - VI
– uczniowie klas VII - VIII
Każdy uczestnik prezentuje 1 utwór.
Jury, oceniając prezentacje uczestników, będzie uwzględniać:
– interpretację i dobór repertuaru,
– kulturę słowa,
– ogólny wyraz artystyczny.
Jury przyzna w poszczególnych kategoriach nagrody i wyróżnienia.
Warunki uczestnictwa w konkursie:
Warunkiem uczestnictwa w konkursie recytatorskim jest zgłoszenie do organizatorów
( P. Ewy Skórskiej, P. Barbary Czeremcha) tytułu wybranego wiersza i autora
do dn. 16.01.2023 r.
Uwaga! Przystąpienie do konkursu jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych uczestnika, upublicznienie jego nazwiska i imienia oraz wizerunku.
Organizatorzy serdecznie zapraszają do udziału w konkursie
Dzieci z klasy drugiej, poszukując odpowiedzi na pytanie „Kim jest wolontariusz?”, spotkały się z wolontariuszami ze Szkolnego Koła Wolontariatu i ich koordynatorką – Panią Joanną Kimborowicz - Bach. Uczniowie kl. VII i kl. VIII przybliżyli nam ideę wolontariatu. Dzieci poznały cechy wolontariusza, dowiedziały się, co daje starszym kolegom uczestnictwo w Szkolnym Kole Wolontariatu i jak można zostać wolontariuszem. Dzięki wizycie naszych gości, drugoklasiści już wiedzą, że idea wolontariatu jest jedną z najpiękniejszych, jakimi może kierować się człowiek w spotkaniu z innymi. Wiedzą, że wolontariusz podejmuje wszelkie działania dobrowolnie, z potrzeby serca. Nie poświęca się, a wręcz przeciwnie –ofiarując swój czas i pracę, wzbogaca się wewnętrznie dzięki spotkaniom i działaniom z innymi ludźmi i na rzecz zwierząt. Uważam, że pierwszy etap edukacji szkolnej jest najwłaściwszym czasem dla kreowania postaw altruistycznych. Dzieci powinny wiedzieć, że niesienie pomocy innym i satysfakcja z ofiarowanej komuś pomocy oraz uśmiech osoby, której pomogliśmy jest największym podziękowaniem i nagrodą za wykonaną pracę. Mam nadzieję, że moi wychowankowie wyrosną na wspaniałych wolontariuszy. Serdecznie dziękujemy wolontariuszom za ich wspaniałą i godną naśladowania postawę - wielkie brawa dla nich. Pani Joannie dziękujemy za to ważne dla nas spotkanie.
Wychowawczyni kl. 2 - L.S.
„Lektura w pudełku” i „na wieszaku” to kolejne innowacyjne metody pracy z lekturą w trzeciej klasie. Są to ciekawe metody aktywizujące, dzięki którym można zebrać informacje o lekturze w nietypowej formie i umieścić je na wieszaku lub w pudełku.
Uczniowie klasy trzeciej mieli okazję wykazać się niezwykłą kreatywnością podczas opracowywania lektury „Karolcia” M. Kruger. Po cyklu zajęć poświęconych tej książce część uczniów tworzyła samodzielnie „lekturę na wieszaku” lub „lekturę w pudełku”.
W naszych w pudełkach pojawiły się przedmioty wykonane z różnych materiałów, które kojarzyły się z lekturą „Karolcia” M. Kruger.
Gdy nadszedł czas na prezentację skarbów w pudełku, które zostały zgromadzone podczas czytania przez uczniów, okazało się, że liczyć mogliśmy na wiele zaskoczeń, nieoczekiwanych skojarzeń.
Wystarczył uczniom wieszak, kolorowe kartki, by podsumować wiadomości dotyczące książki. Dzieci tworzyły teksty, rysunki i inne elementy, które umieszczały na wieszaku. Po wykonaniu ciekawych form uczniowie doskonalili umiejętność wystąpień publicznych prezentując wszystkim swoje prace.
Zobaczcie, jakie skarby zostały zgromadzone przez trzecioklasistów.
Uczniowie podeszli do zadania bardzo profesjonalnie, jestem zachwycona kreatywnością i podejściem do tematu moich trzecioklasistów.
Nowa formuła omówienia lektury przypadła uczniom klasy trzeciej do gustu i zapewne wpłynie to na lepsze zapamiętanie problematyki utworu.
Wychowawczyni kl. 3 – B. K.
W ramach realizacji innowacji pedagogicznej Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego - „Cztery pory roku w mojej miejscowości” zrealizowaliśmy kolejne zdanie – spotkanie z ciekawymi ludźmi i gościliśmy na zajęciach pasjonatkę robótek szydełkowych i hafciarstwa Panią Mirosławę Kuźmicką. Pani Mirosława opowiedziała dzieciom o swojej pasji. Pokazała przyrządy i akcesoria służące do wykonywania firan, serwet, bieżników, czapek, szalików i torebek. Atrakcją dla dzieci było przymierzanie i oglądanie ręcznie wykonanych prac.
Zamiłowanie do rękodzieła zaszczepione przez mamę Pani Mirki trwa do dziś. Czas spędzony na robótkach nigdy nie był dla Pani Mirosławy czasem straconym. Robótki ręczne to wspaniały sposób na stworzenie czegoś wyjątkowego.
Oczywiście na zakończenie zajęć tradycją było zrobienie pamiątkowego zdjęcia z naszym gościem. Serdecznie dziękujemy pani Mirosławie – pasjonatce rękodzieła artystycznego za owocnie spędzony czas i rozbudzanie u dzieci zainteresowania ręcznymi robótkami.
Wychowawczyni kl. 3 – B. K.
Niewielu jest ludzi, którzy potrafią swój wolny czas i pieniądze poświęcić drugiemu człowiekowi czy instytucji. Do takich ludzi należy Pan Tomasz Jacewicz tata Julii i przyjaciel szkoły. Dzięki fachowej pomocy możliwy był remont sali 301 z przeznaczeniem dla Szkolnego Koła Wolontariatu oraz Samorządu Uczniowskiego. Pracy było bardzo dużo, ponieważ trzeba było wymienić podłogę oraz poszpachlować i pomalować ściany. Kiedy planowałem odnowić salę w której będzie się spotykała młodzież z naszej szkoły potrzebowałem pomocy w remoncie.
W imieniu dzieci ze Szkolnego Koła Wolontariatu, Samorządu Uczniowskiego oraz swoim składam serdeczne podziękowanie Panu Tomaszowi za okazaną bezinteresowną pomoc.
Wsparcia finansowego udzieliła nam również Rada Rodziców na którą zawsze mogę liczyć. Dziękuję za wyrozumiałość i pomoc, za to że mogę zawsze na Was liczyć. Dzięki współpracy z tak wspaniałymi rodzicami mam dużą satysfakcję z pełnienia funkcji dyrektora w naszej szkole.
Serdecznie dziękuję Pani Agnieszce Makarewicz, która poświęciła swój czas na poszukiwanie sponsorów. Udało jej się pozyskać jesionowe listwy, które posłużyły do wykończenia sali.
Serdecznie dziękuję Pani Katarzynie Tokarzewskiej, która zobowiązała się do pozyskania sponsora na farbę do pomalowania ścian. Farby było tak dużo, że już planuję kolejne remonty.
Wszystkich rodziców zapraszam do pomocy i współpracy jestem otwarty na Państwa inicjatywy.
Z wyrazami szacunku -
Dyrektor Szkoły Podstawowej
im. Bohaterów Powstań Narodowych
w Szudziałowie
Krzysztof Bach
Ostatni dzień nauki szkolnej przed przerwą świąteczną to świetny moment na przypomnienie sobie wszystkiego, co wiemy o tradycjach bożonarodzeniowych. Pierwszaki opowiedziały o swoich ulubionych chwilach, rysowały potrawy wigilijne, które najbardziej lubią, szukały symboli świątecznych w wirtualnym memory; zastanawiały się jakie prezenty mogłyby ucieszyć ich najbliższych i czym by ich obdarowali, gdyby mogli to zrobić bez żadnych ograniczeń. Wiele emocji wzbudził też teleturniej. Na koniec podzieliliśmy się opłatkiem i prosforą. Dobrym życzeniom nie było końca.
Wychowawczyni kl.1 M.B.
Święta Bożego Narodzenia to najpiękniejsze święta w roku. Magia świąt polega na niepowtarzalnej atmosferze tych dni. To magiczny czas - wszystko zmienia się niczym za dotknięciem czarodziejskiej różdżki- świat nagle milknie, spowalnia, a ludzie otwierają swoje serca.
Jak poczuć magię świąt? Należy ją stworzyć. Dzieci z klasy drugiej postanowiły wykreować piękną atmosferę przedświąteczną realizując projekt ph. Magiczne Święta Bożego Narodzenia. Wszystkie dzieci przygotowały niespodziankę dla całej klasy- wśród nich były przepiękne, własnoręcznie wykonane kartki świąteczne z życzeniami i stroiki, spersonalizowane pierniczki i mufinki. Dzieci pięknie recytowały wiersze i śpiewały polskie kolędy i pastorałki, a Kira zaprezentowała nam kolędę ukraińską. Wspólnie rozwiązaliśmy świąteczną krzyżówkę i z powodzeniem odpowiedzieliśmy na pytania świątecznego quizu. Powstał również łańcuch świątecznych życzeń. Magia świąt Bożego Narodzenia to także dziecięca wiara w Świętego Mikołaja. Dzisiaj każde dziecko weszło w jego rolę. Ze wzruszeniem obserwowałam ile radości przyniosło drugoklasistom wręczanie/ prezentowanie niespodzianek, w których przygotowanie włożyły całe swoje małe serduszko. Ten projekt nie zaistniałby bez współpracy z rodzicami- serdecznie dziękujemy Wam za nieocenioną pomoc.
Wychowawczyni kl.2 - L.S.
W radosnych nastrojach uczniowie klasy 3 wspólnie kolędowali przy wigilijnym stole.
Czwartek 22 grudnia jest ostatnim dniem nauki przed świętami Bożego Narodzenia. Wychowawcy wspólnie z dziećmi i rodzicami w tym dniu zorganizują wigilie klasowe. Magię świąt zapewnią nam Jasełka w wykonaniu uczniów naszej szkoły na które serdecznie zapraszamy rodziców.
W tym dniu zajęcia dydaktyczno – wychowawcze odbędą się do godz. 12.35 (pięć lekcji), ze względu na spotkanie opłatkowe pracowników szkoły.
Jeśli będzie potrzeba opieki nad dziećmi na świetlicy szkolnej opiekę taką zapewnimy do 15.30.
Plan dnia:
8.00 – 9.40 Zajęcia dydaktyczno – wychowawcze
9.50 – 11.20 Wigilie klasowe
11.30 Jasełka szkolne
12.50 – odjazd dzieci do domu
Ze względu na warunki atmosferyczne (bardzo ślisko), w dniu dzisiejszym tj. 20.12.2022 zajęcia dydaktyczno - wychowawcze odbędą się do godz. 13.00 (pięć lekcji). Zapewniamy opiekę na świetlicy szkolnej do godz. 15.50. Spowodowane jest to, iż część nauczycieli nie ma jak dostać się do pracy oraz jest mniejsza ilość dzieci w klasach. Lekcje będą przestawiane w celu zapewnienia opieki nad uczniami.
Z wyrazami szacunku – Krzysztof Bach
Boże Narodzenie już za kilka dni. W naszym otoczeniu pojawia się coraz więcej dekoracji, zapewniających magię tych wyjątkowych świąt. Uczniowie klas pierwszej i drugiej mieli okazję stworzyć własne, klimatyczne ozdoby. Serdecznie dziękujemy Pani Magdzie Jucha za zaproszenie i zainspirowanie naszych dzieci do wykonania pięknych lampionów.
Wychowawczynie klas 1 i 2