Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony jest w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa oraz praw autorskich. Dzieci z klasy drugiej uczciły to święto wieloma aktywnościami z książką w tle - wykonały plakat, który podarowały lokalnej bibliotece, opracowały Kodeks Wzorowego Czytelnika, prezentowały swoje ulubione książki, a nasza klasowa pisarka- Emilka Makar zaprezentowała fragmenty książki swojego autorstwa. Wiele radości dostarczyły dzieciom interaktywne zabawy oraz quizy. Dzięki mamie Kuby, pani Justynie Supronik, uczniowie poznali "Nowe przygody Skarpetek". Aktywność plastyczna drugoklasistów zaowocowała powstaniem galerii prac pt.:"Okładka książki, którą kiedyś napiszę " oraz zakładkami do książek. Dlaczego książki są ważne, dlaczego warto czytać dzieciom? Zalet jest bardzo wiele. Książki dostarczają wiedzy, rozwijają pamięć i wyobraźnie, uczą kojarzenia faktów czy logicznego myślenia, poszerzają horyzonty myślowe. "Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła” -Wisława Szymborska.
Wychowawczyni kl.2 - L. S.
Troje uczniów naszej szkoły: Żoch Natalia, Żoch Maksymilian i Liliana Poźniak uczestniczyło w finałach wojewódzkich w biegach przełajowych. Udział w zawodach był możliwy dzięki awansom wywalczonym na zawodach powiatowych w Szudziałowie i półfinałach wojewódzkich w Augustowie. Przy słonecznej pogodzie na bardzo dobrze przygotowanych trasach wystartowało po 60 zawodników i 60 zawodniczek w swoich kategoriach wiekowych. Natalia Żoch uczennica klasy III rywalizowała ze starszymi koleżankami i uplasowała się na XXI miejscu w kategorii rocznik 2012 i młodsi. Maksymilian Żoch po biegu pościgowym ze względu na problemy na starcie zajął XIV miejsce (zabrakło mu dystansu i czasu żeby powalczyć o medal). Liliana Poźniak świetnie wystartowała na dystansie 1000 metrów, jednak tempo biegu było bardzo szybkie i na mecie zameldowała się na XXV miejscu.
Gratuluję uczniom naszej szkoły dobrych wyników oraz udziału w finałach wojewódzkich.
Opiekun/nauczyciel – Krzysztof Bach
23 kwietnia odbył się dziesiąty już Podlaski Festiwal Tańca Nowoczesnego. W tym roku impreza miała miejsce w Bielsku Podlaskim. Mini formacja Szubi Dubi Szudziałowo, tym razem w składzie: Antoni Bułatewicz, Wojciech Makarewicz, Emilia Sobolewska, Anna Załuska oraz Artur Zdanowicz zakończyła zmagania taneczne na trzecim miejscu. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
21 kwietnia 2023 r. w Białymstoku odbył się 48 konkurs zespołów teatralnych w języku białoruskim. Zespół teatralny z szkoły podstawowej w Szudziałowie w składzie: Małgorzata Dmitruk, Ewa Jaroszewicz, Marta Jaroszewicz, Emilia Konik, Lena Staniszewska, Igor Zdanowicz oraz Natalia Żoch przedstawił bajkę pt.: " Jak kurka kogucika ratowała ". Młodzi artyści zdobyli wyróżnienie. Serdecznie gratulujemy.
Dzięki uprzejmości GOAKiR w Szudziałowie w piątek 21.04 uczniowie klas pierwszej i trzeciej mieli okazję i ogromną przyjemność uczestniczyć w wycieczce do Supraśla. Dzieci wzięły udział w prelekcji ph.: „ Wróbel, bogatka, mazurek sąsiedzi z naszych podwórek”, która odbyła się w Muzeum Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej im. Prof. Witolda Sławińskiego oraz w spacerze supraskim szlakiem bioróżnorodności. Serdecznie dziękujemy za pełen atrakcji wyjazd. Zapraszamy na fotorelację z tego wydarzenia.
Uczniowie naszej szkoły dnia 13.04.2023 reprezentowali naszą placówkę w finale wojewódzkim Igrzysk Młodzieży Szkolnej w piłce ręcznej chłopców. Zawody rozegrane zostały w Szkole Podstawowej nr 50 w Białymstoku. Nasz zespół rywalizował z zespołami SP Siemiatycze i SP Jabłoń Kościelna . Uczniowie z Szudziałowa po rozegraniu dwóch meczów zakończyli udział w zawodach na 4 miejscu. Bilans naszego zespołu 0 zwycięstwa 2 porażka. .
Wyniki: SP Szudziałowo – SP 50 Siemiatycze 16-31
SP3 Jabłoń Kościelna – SP Szudziałowo 21-21 po rzutach karnych wygrywa zespół z Jabłoni Kościelnej.
Skład:
Amiliajńczyk ,Kucharewicz,Mulkiewicz,Prymaka,,Dmitruk,Kijaszko,Lewosz,Maliszewski, Pilcicki, Tarasewisz.
Szkoła Podstawowa w Szudziałowie ukończyła rywalizację w Finale Wojewódzkim Igrzysk Młodzieży Szkolnej w piłce ręcznej na czwartym miejscu. Najlepszym zawodnikiem zespołu z Szudziałowa uznany został Hubert Pilciccki. Mecz o trzecie miejsce z zespołem z Jabłoni Kościelnej zakończył się remisem 21-21 po rzutach karych przegrywamy z zespołem z Jabłoni Kościelnej.
Klasyfikacja końcowa:
1 miejsce SP 50 Białystok
2 miejsce SP Siemiatycze
3 miejsce SP Jabłoń Kościelna
4 miejsce SP Szudziałowo
Opiekun – trener Przemysław Kiedysz
Regulamin konkursu technicznego pt. : „ Nowe życie starych śmieci”
• promowanie wśród uczniów postaw ekologicznych oraz uwrażliwienie na konieczność dbania o środowisko naturalne,
• pogłębienie wiedzy uczniów na temat zagadnień z zakresu ochrony środowiska,
• rozwijanie wrażliwości estetycznej
• rozbudzanie wyobraźni i fantazji,
• rozwijanie zdolności manualnych,
• wdrażanie do estetycznego wykonywania prac technicznych.
powinna być podpisana (imię i nazwisko ucznia, tytuł pracy)
REGULAMIN SZKOLNEGO KONKURSU FOTOGRAFICZNEGO
„ZIEMIA TO NASZ WSPÓLNY DOM”
III. Przedmiot konkursu
Przedmiotem konkursu są ciekawe fotografie wpisujące się w temat „Ziemia to nasz wspólny dom”. Waszym zadaniem będzie zrobienie i przesłanie zdjęcia, które będzie obrazowało piękno naszej planety Ziemi wiosną – oznaki wiosny lub działalność ekologiczną dziecka, sadzenie roślin, sprzątanie świata, ciekawe obiekty przyrodnicze lub działania ucznia na rzecz ochrony najbliższego środowiska itp.
Zgłoszone zdjęcie ma być artystyczną wypowiedzią uczestnika, może być ono wykonane przez osobę trzecią. Uczestnik konkursu powinien sam zaaranżować miejsce, formę, przestrzeń w jakiej zdjęcie ma być wykonane.
IV. Warunki uczestnictwa
1. Udział w konkursie mogą wziąć uczniowie SP w Szudziałowie.
2. Warunkiem uczestnictwa jest przesłanie drogą elektroniczną jednej fotografii do wychowawcy klasy do dnia 24 kwietnia 2023 r.
3. Wychowawca przysyła podpisane zdjęcia do dnia 25 kwietnia na komunikator Messenger nauczycielki Bożeny Kamińskiej.
4. Fotografie mogą zostać wykonane samodzielnie lub przez osobę trzecią.
5. Zdjęcie nadesłane na konkurs nie może być wcześniej publikowane i przedstawiane na innych konkursach.
6. Fotografie nie mogą naruszać prawa ani praw osób trzecich.
V. Termin składania prac konkursowych
1. Zdjęcia konkursowe należy składać w terminie do dnia 24 kwietnia 2023 r. do wychowawców klas.
2. Zdjęcia konkursowe niespełniające wymagania, o których mowa w Regulaminie konkursu lub nadesłane po upływie terminu, nie będą podlegały ocenie Komisji Konkursowej.
VI. ZASADY PRZYZNAWANIA NAGRÓD
Komisja Konkursowa przyzna nagrody rzeczowe dla zwycięzców, którzy zajmą pierwsze miejsca. Przewidziane są również dyplomy za udział dla wszystkich uczestników konkursu.
Organizatorzy: M. Akimowicz, B. Kamińska
W dniu 18. 04. 2023r. w siedzibie Państwowej Straży Pożarnej w Sokółce odbyły się eliminacje powiatowe do wojewódzkiego konkursu ph. „Młodzież Zapobiega Pożarom”. I miejsce w kategorii wiekowej dla uczniów klas V - VIII zajął Konrad Maliszewski; w grupie wiekowej uczniów klas I – IV - V miejsce zajął Przemysław Bietkał. Udział w konkursie brali również Kacper Kucharewicz oraz Szymon Poźniak. Gratulujemy!
Głównym zadaniem świetlicy szkolnej jest organizacja czasu wolnego dzieci pozostających na terenie szkoły przed lekcjami lub po ich zakończeniu, zapewnienie opieki wychowawczej, rozwijanie zainteresowań i uzdolnień wychowanków.
W szkolnej świetlicy proponujemy zabawy, gry i zajęcia zgodnie z zaplanowaną tematyką poszczególnych tygodni. Organizujemy zajęcia odwołujące się do różnych świąt – tradycyjnych i ważnych, nieznanych i zabawnych oraz zajęcia rozwijające aktywność twórczą.
Czas spędzony przez uczniów na świetlicy jest wypełniony interesującymi zajęciami i przede wszystkim bezpieczny.
Reprezentacja naszej szkoły, która wywalczyła awans do półfinałów wojewódzkich w zawodach powiatowych rywalizowała w dniu 15 kwietnia 2023 roku na trasach biegowych w Przewięzi (ok. Augustowa). Naszą szkołę reprezentowali: Natalia Żoch, Nina Prymaka, Milena Maliszewska, Igor Zdanowicz, Maksymilian Żoch, Igor Prymaka i Liliana Poźniak. Ze względu na problemy zdrowotne w zawodach nie wystartowali Filip Puchalski i Franciszek Bach.
Awans do finałów wojewódzkich wywalczyli Maksymilian Żoch (VI miejsce), Liliana Poźniak (VII miejsce) i Natalia Żoch (XIII miejsce). Gratulacje wszystkich uczniom za godne reprezentowanie naszej szkoły. Dziękuję Robertowi Żoch za pomoc w opiece nad dziećmi i relację fotograficzną z zawodów.
Opiekun – Krzysztof Bach
Informuję, że dzień 17 kwietnia 2023 roku jest dniem wolnym od zajęć dydaktyczno - wychowawczych zgodnie z uchwałą nr 3/2022/2023 Rady Pedagogicznej Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Powstań Narodowych w Szudziałowie. W tym dniu szkoła prowadzi zajęcia opiekuńcze w godzinach od 8.00 do 12.00 na świetlicy szkolnej. Zainteresowane osoby proszę o zapisanie się u wychowawców grup.
Z wyrazami szacunku - Krzysztof Bach
Informuję, że zgodnie z kalenarzem roku szkolnego 2022/2023 wiosenna przerwa świąteczna potrwa od
6 kwietnia 2023 roku do 11 kwietnia 2023 roku (włącznie).
dyrektor - Krzysztof Bach
Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w XXVI Powiatowych Biegach Przełajowych zorganizowanych w Szudziałowie w dniu 4 kwietnia 2023 roku. Gratuluję uczniom, którzy wywalczyli awans do Półfinału Wojewódzkiego, który odbędzie się w dniu 15 kwietnia 2023 roku w Przewięzi.
Najlepsze wyniki:
Żoch Maksymilian - II miejsce w roczniku 2011, 700m
Poźniak Liliana - III miejsce w roczniku 2008, 1000m
Puchalski Filip - V miejsce w roczniku 2010, 800m
Żoch Natalia - VI miejsce w roczniku 2012 i młodsi, 600m
Bach Franciszek - VI miejsce w roczniku 2008, 1500m
Prymaka Nina - VIII miejsce roczniku 2012 i młodsi, 600m,
Prymaka Igor - VIII miejsce w roczniku 2009, 1500m
Maliszewska Milena - IX miejsce w roczniku 2012 i młodsi, 600m,
Zdanowicz Igor - XIV miejsce w roczniku 2012 i młodsi
Pozostali uczniowie, którzy reprezentowali naszą szkołę: Lewosz Konrad, Hołubowicz Łukasz, Bach Zofia, Sztukowska Aleksandra, Bietkał Aleksandra, Sołowicz Anita, Stanowski Antoni, Puchalski Szymon, Charytoniuk Jan, Łopata Jędrzej, Jurowczyk Łukasz, Olchowik Łukasz, Maliszewska Natalia, Tarasewicz Igor, Dmitruk Bartosz.
Zdjęcia wykonał Konrad Maliszewski
Dzisiaj nasze przedszkolaki odwiedzili wyjątkowi goście. Pani Agnieszka Śliż oraz Pan Karol Rybacki - funkcjonariusze Placówki Straży Granicznej w Szudziałowie przeczytali naszym maluszkom wiersze "Rzepka", "Lokomotywa" Juliana Tuwima w ramach projektu czytelniczego "Mały Miś w świecie Wielkiej literatury". Podczas spotkania dzieci miały również okazję zapoznać się z trudną i odpowiedzialną pracą funkcjonariuszy Straży Granicznej. Goście opowiadali dzieciom o swojej pracy oraz zaprezentowali sprzęt, w który wyposażony jest każdy funkcjonariusz Straży Granicznej. Przedszkolaki z zaciekawieniem oglądały sprzęt, jakim funkcjonariusze posługują się w trakcie pełnionej służby. Każde dziecko miało możliwość obejrzenia i dotknięcia lornetki, noktowizora, kajdanek, hełmu oraz założenia specjalnych kamizelek czy ubrania się w służbowy ekwipunek. To był dzień pełen wrażeń, który na długo zostanie naszym przedszkolakom w pamięci
J. K-B
Drugiego kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu zwany także Światowym Dniem Wiedzy na temat Autyzmu. Dzień ten został ustanowiony w roku 2007 przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w celu podnoszenia świadomości społecznej i propagowania wiedzy na temat tego zaburzenia. Symbolem solidarności z „autystami” jest kolor niebieski. W naszej szkole odbył się apel, podczas którego uczniowie mieli okazję dowiedzieć się więcej o tej niepełnosprawności. Dzieci wysłuchały fragmentu książki pt. „Kosmita” Roksany Jędrzejewskiej – Wróbel, obejrzały film przybliżający kwestię autyzmu oraz poznały sylwetki sławnych ludzi, których dotknęła ta dysfunkcja. Do szkolnej akcji Światowego Dnia Świadomości Autyzmu przyłączyło się również Szkolne Koło Wolontariatu. Wolontariusze przeszli się ulicami i obdarowali mieszkańców własnoręcznie robionymi niebieskimi kwiatkami. Odwiedziliśmy również Placówkę Straży Granicznej oraz prawników Urzędu Gminy Szudziałowo. Tego rodzaju spotkania pozwalają na poznanie a jednocześnie uwrażliwienie na problemy oraz potrzeby osób ze spektrum autyzmu. Jest to doskonała okazja dla nas wszystkich, by kształtować w sobie postawy tolerancji, otwartości i szacunku wobec drugiej osoby. A problemy osób z niepełnosprawnościami wynikają często z barier, które niepotrzebnie sami tworzymy bojąc się inności. Bo jak nam zaśpiewali uczniowie klas 1- 3 słowami piosenki Zozi „każdy jest inny, każdy wyjątkowy” i to jest piękne.